See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare pentru actualizarea Proiectului Tehnic de Execuție, asistenta tehnica si executie a Lucrarilor cunoscute sub numele de « Modernizare transport electric Parc Monument - Radu Negru - Lot 2 – Tronsonul cuprins între Soseaua Buzaului si Soseaua de Centura, inclusiv bucla de intoarcere de la Depoul Radu - Negru»
Beschreibung: Servicii de proiectare pentru actualizarea Proiectului Tehnic de Executie, asistenta tehnica si executie a Lucrarilor cunoscute sub numele de « Modernizare transport electric Parc Monument - Radu Negru - Lot 2 – Tronsonul cuprins între Soseaua Buzaului si Soseaua de Centura, inclusiv bucla de intoarcere de la Depoul Radu - Negru» Pentru indeplinirea contractului se vor realiza urmatoarele activitati principale: I. Actualizarea Proiectului Tehnic de Executie; II.Asistența tehnică din partea proiectantului; III. Execuție lucrări - conform Proiectului Tehnic de Executie actualizat la etapa I. Perioada de garantie a lucrarilor – Perioada de garantie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente Lotului 2 este de 5 ani de la data finalizarii Receptiei la terminarea lucrarilor. Aceasta perioada se inscrie in Durata normală de funcţionare a străzilor reglementata de NORMATIVUL PENTRU INTRETINEREA SI REPARAREA STRAZILOR INDICATIV NE 033 -05. Valoarea estimata a contractului de servicii de proiectare pentru actualizarea Proiectului Tehnic de Executie, asistenta tehnica si executie a Lucrarilor cunoscute sub numele de « Modernizare transport electric Parc Monument - Radu Negru - Lot 2 Tronsonul cuprins între Soseaua Buzaului si Soseaua de Centura, inclusiv bucla de intoarcere de la Depoul Radu - Negru» este de 86.589.753,61 lei lei fara TVA. In valoarea estimata a contractului nu sunt incluse cheltuielile diverse si neprevazute, reprezentand 7,5% din valoarea estimată. Deasemenea, in valoarea estimata a contractului nu este inclusa nici rezerva de implementare necesara pentru ajustarea de pret, reprezentand aproximativ 5% din valoarea estimata. Aceste sume vor putea fi utilizate in cadrul contractului doar in conditiile prevazute de legislatia in vigoare în domeniul achiziţiilor publice ce face referire la modificările contractuale apărute în timpul execuţiei. Cheltuielie diverse si neprevazute reprezinta cheltuieli incluse in structura devizului general al obiectivului de investitii, iar utilizarea sumelor aferente acestora se realizeaza, in functie de necesitati, prin incheierea unui act aditional la contractul initial. In acest context, actul aditional va reprezenta expresia aplicarii mecanice a clauzelor contractuale/unei modificari nesubstantiale in conformitate cu dispozitiile art. 221 din Legea nr. 98/2016. Numărul zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor: 20 zile Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări transmise în termen cu 11 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4205670/2024/23
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45234126 Bauarbeiten für Straßenbahnlinien
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Domeniul – Servicii de proiectare pentru actualizarea Proiectului Tehnic de Executie, asistenta tehnica si executie a Lucrarilor cunoscute sub numele de « Modernizare transport electric Parc Monument - Radu Negru - Lot 2 – Tronsonul cuprins între Soseaua Buzaului si Soseaua de Centura, inclusiv bucla de intoarcere de la Depoul Radu - Negru» Valoarea estimată totala fără TVA: 86.589.753,61 lei fără T.V.A Monedă: ¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬¬LEI
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45223300 Bau von Parkplätzen, 45233120 Straßenbauarbeiten, 45259900 Modernisierung von Anlagen, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen, 71356200 Technische Hilfe