2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ramavtal för entreprenader för schaktfri ledningsrenovering med flexibla foder
Beschreibung: Lerums kommun och Marks kommun bjuder in till anbudsinlämning för ramavtal gällande renovering av dag- och spillvattenledningar med flexibelt foder i ledningar av betonglergods, segjärn, gjutjärn samt andra förekommande material. Uppskattningen av avropsvolym (SEK exkl. moms) är för Lerums kommun ca 5 miljoner SEK/år och för Marks kommun ca. 7 miljoner SEK/år. Volymer lämnas endast som information och utan förpliktelse då volymerna kan bli högre eller lägre. Kommunerna avser att teckna separata ramavtal med minst tre leverantörer vardera om så är möjligt för avrop i rangordning.
Interne Kennung: SBN26.55
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45332200 Wasserinstallationsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: SBN26.55
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45332200 Water plumbing work
Additional classification (cpv): 45231100 General construction work for pipelines, 45231300 Construction work for water and sewage pipelines
5. Lot
Lot: LOT-0000