596468-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse – Genudbud af kaffe, tilbehørsprodukter, kaffemaskiner og service
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud af kaffe, tilbehørsprodukter, kaffemaskiner og service
BeschreibungDa DR ønsker at indgå en ny aftale vedr. kaffe, tilbehørsprodukter og kaffemaskiner konkurrenceudsættes dette herved. DR ønsker at indgå en 4-årig aftale med dertilhørende serviceaftale. DR ønsker udover kaffe og tilbehørsprodukter hertil, at skifte dele af nuværende maskinpark ud, samt at lease nye friskmælksmaskiner.
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensTilbudsgivers tilbud er bindende i 6 måneder efter tilbudsfristens udløb.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenDR kan på et hvilket som helst tidspunkt i aftaleperioden og med det aftalte varsel aktivere en tilbudt option, jf. bilag 3 – Prisliste (’Bilag 3.B Kaffeautomater’), medmindre Parterne har aftalt særlige betingelser eller vilkår for optionens udnyttelse. Optionen omhandler serviceaftale på kaffeautomater. Aktiveringen af optionen kan foregå på følgende vilkår: • Meddelelse om aktivering af optionen skal ske skriftligt med 30 dages varsel. • Serviceaftalens specifikke indhold og omfang fremgår af bilag 1. • Serviceaftalens pris fremgår af bilag 3.