See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de audit energetic, expertiza tehnica si elaborare DALI, in vederea eficientizarii energetice a cladirilor publice din Regiunea de Dezvoltare Sud-Est ( judetele Braila, Buzau, Constanta, Galati si Vrancea )
Beschreibung: Scopul contractului este prestarea serviciilor de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din Regiunea de Dezvoltare Sud-Est (județele Brăila, Buzău, Constanța, Galați și Vrancea) în cadrul proiectului “Eficiența Energetica pentru Clădiri Publice din Regiunea Sud-Est (SEEE-PB)”, conform Caietului de Sarcini. Autoritatea Contractantă stabileşte un singur termen limită pentru solicitările de clarificări formulate de către operatorii economici şi pentru a răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/informaţiilor suplimentare care pot fi solicitate pe perioada de depunere a ofertelor în conformitate cu prevederilor art. 160, alin. (2) din Legea nr. 98/2016. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 20 Numărul de zile până la care Autoritatea Contractantă poate transmite răspunsurile la solicitările de clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 11
Interne Kennung: 2024/11733112/1
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71241000 Durchführbarkeitsstudie, Beratung, Analyse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Brăila, având funcțiuni în domeniul învățământului (UAT municipiul Brăila)
Beschreibung: Scopul contractului este prestarea de servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din Regiunea Sud-Est (județele Brăila, Buzău, Constanța, Galați și Vrancea) în cadrul proiectului finanțat prin Instrumentul financiar ELENA (European Local Energy Assistance) gestionat de Banca Europeana de Investiții (BEI) prin Programul Orizont 2020 al Uniunii Europene. Proiectul urmărește creșterea capacității viitorilor potențiali beneficiari ai proiectelor din domeniul eficienței energetice în clădirile publice, inclusiv măsuri integrate clădire – energie regenerabilă pentru proiectele situate în zonele urbane și rurale din Regiunea de Dezvoltare Sud-Est. Investițiile au în vedere modernizarea energetică a clădirilor publice (educaționale, medicale, sociale, administrative și culturale) menționate în Caietul de Sarcini și instalarea de sisteme alternative de producere a energiei, daca este posibil. Soluțiile tehnice care vor fi adoptate în documentațiile tehnice vor avea în vedere obținerea de economii la cheltuielile cu utilitățile (energie, apă), creșterea calității parametrilor de confort în clădiri pentru a evita sindromul clădirii bolnave, protecție mai bună împotriva zgomotului exterior prin izolație, înlocuirea ferestrelor, etc., utilizarea de sisteme de încălzire și preparare a apei calde eficiente energetic. Documentațiile tehnice vor avea în vedere adoptarea de măsuri pentru consumul redus de resurse, eliminarea corespunzătoare a deșeurilor, reducerea poluării aerului exterior, reducerea consumului de energie fosilă; reducerea importurilor naționale de energie, îmbunătățirea condițiilor de confort (termic, acustic, vizual și de calitate a aerului) în clădirile renovate. Serviciile realizate de către Proiectant vor include următoarele activități, dar fără a se limita la: - realizarea studiilor de teren necesare pentru elaborarea DALI, dacă este cazul; - elaborarea raportului de expertiză tehnică și a raportului de audit energetic conform prevederilor legale; - elaborarea documentației tehnico-economice faza ”DALI” conform HG nr. 907/2016, cu modificările și completările ulterioare; - prezentarea documentațiilor tehnice pentru a fi verificate; - alte activități specifice menționate în Caietul de Sarcini. Serviciile vor respecta prevederile legale în vigoare cu modificările și completările ulterioare referitoare la activitatea de proiectare și reabilitare termică a construcțiilor civile. În cazul în care un beneficiar al proiectului din domeniul eficienței energetice în clădirile publice (entitățile publice locale, respectiv entitățile care dețin/au în administrare clădirile publice incluse în proiect) notifică Autoritatea Contractantă cu privire la renunțarea realizării proiectului, serviciile de audit energetic, expertiza tehnica si elaborare DALI pentru clădirea care a fost eliminată din portofoliul proiectului vor fi înlocuite cu serviciile de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI pentru o altă clădire care va fi introdusă în proiect. Dacă înlocuirea nu este posibilă, cantitatea de prestari servicii care poate fi redusă, în raport cu cea care trebuia prestată conform contractului de servicii, este de 10% din numarul inițial de documentații. În oricare din cele 2 situații, prin intermediul corespondenței, Autoritatea Contractantă va transmite o notificare cu privire la situația respectiva anterior emiterii ordinului de începere a serviciilor. În cazul diminuării cantității, în notificare se va preciza cantitatea de servicii care va fi redusă. Cu acordul Prestatorului de servicii, cantitatea ar putea fi diminuată și ulterior emiterii ordinului de începere, dacă activitatea de elaborare a documentației respective nu a fost demarată.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71314300 Beratung im Bereich Energieeinsparung, 71319000 Gutachterische Tätigkeit
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județele Braila si Buzău, având funcțiuni în domeniile învățământului (UAT municipiul Buzău, UAT oraș Ianca și UAT comuna Movila Miresii din județul Brăila)
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Buzău, având funcțiuni în domeniile învățământului și administrației (UAT județul Buzău, UAT municipiul Râmnicu Sărat, UAT orașe și comune din jud Buzău
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: Lot 4 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Constanța, având funcțiuni în domeniul învățământului preșcolar, primar și secundar, profesional și tehnic (UAT municipiul Constanța
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: Lot 5 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Constanța, având funcțiuni în domeniul învățământului primar si secundar, profesional si tehnic (UAT municipiul Constanța)
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: Lot 6 - Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Constanța, având funcțiuni în domeniile învățământului și administrației (UAT județul Constanța, UAT municipiul Constanța si UAT orașe din județul Constanț
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: Lot 7 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din jud GL si VN, având funcțiuni în domeniile învățământului și administrației (Univ Dunarea de Jos GL, UAT jud GL, UAT oraș Panciu si UAT comune din jud VN)
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: Lot 8 — Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Galați, având funcțiuni în domeniile învățământului și administrației(UAT municipii, UAT orașe si UAT comune din județul Galați
Interne Kennung: 8
Los: LOT-0009
Titel: Lot 9 - Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din județul Galați, având funcțiuni în domeniul sănătății (UAT județul Galați)
Interne Kennung: 9
Los: LOT-0010
Titel: Lot 10 - Servicii de audit energetic, expertiză tehnică și elaborare DALI, în vederea eficientizării energetice a clădirilor publice din jud BR, CT, BZ, VN, având funcțiuni în domeniul sănătății (UAT municipiul Brăila, UAT județul Constanța, UAT județul Buzău, UAT orașe din jud VN)
Interne Kennung: 10