596631-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen des Gesundheitswesens – Lääkinnällinen laitoskuntoutus
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lääkinnällinen laitoskuntoutus
Beschreibung: Hankinnan kohteena ovat lääkinnällisen kuntoutuksen laitoskuntoutusjaksot. Lapin hyvinvointialue ostaa lääkinnällisen kuntoutuksen laitoskuntoutusjaksoja ostopalveluina silloin, kun potilaalla on päivittäisen, vaativan, intensiivisen sekä moniammatillisen kuntoutuksen tarve eikä laitoskuntoutusjaksoja voi toteuttaa Lapin hyvinvointialueen omana toimintana. Kuntoutuksen tarve tulee pääsääntöisesti vaikean sairauden tai onnettomuuden akuuttihoidon jälkeen tai muun sairauden aiheuttaman komplisoituneen tilanteen vuoksi. Tällaisia sairauksia ja vammoja ovat mm. aivoverenkiertohäiriöt (AVH), selkäydinvauriot, aivovammat, muut monivammat, komplisoituneet tuki- ja liikuntaelinvaivat sekä erilaisten kasvainten aiheuttamat jälkitilat. Laitoskuntoutusjaksojen kesto vaihtelee viikosta useiden viikkojen pituisiin jaksoihin. Tilaaja määrittää jakson keston maksusitoumuksessa. Hankittavat palvelut ovat terveydenhuoltolain (1326/2010) 29 §:n mukaista sairaanhoitoon liittyvää lääkinnällistä kuntoutusta. Hankinta sisältää vaativan lääkinnällisen ja ympärivuorokautisen kuntoutuksen palvelut. Hankittavat palvelut on tuotettava Lapin hyvinvointialueen alueella.
Interne Kennung: LAPHA/4058/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä liitteen E sosiaali- ja terveyspalveluhankinta. Kyseessä on hankintalain (1397/2016) 42 §:n ja 43 §:n mukainen tilaajan ja useiden palveluntuottajien välinen puitejärjestely. Palveluiden tuottaminen tapahtuu puitejärjestelyn ehtojen mukaisesti. Puitejärjestelyn ehdot määräytyvät tarjouspyynnön ja sen liitteiden perusteella. Tarjousten käsittelyn menettelyvaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset; 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset; 3) Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnönmukaisuuden ja vertailee tarjoukset; 4) Pyytää ja/tai tarkastaa voittajaehdokkaiden soveltuvuutta koskevat selvitykset ja todistukset; 5) Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille; 6) Solmii hankintasopimukset voittajien kanssa. Mikäli mikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla, taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 125 §).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Laitoskuntoutus, lievä toiminnanvajaus
Beschreibung: Hankinta on jaettu neljään (4) osa-alueeseen kuntoutujan toiminnanvajauksen perusteella: -Osa-alue 1: Laitoskuntoutus, lievä toiminnanvajaus -Osa-alue 2: Laitoskuntoutus, keskivaikea toiminnanvajaus -Osa-alue 3: Laitoskuntoutus, vaikea toiminnanvajaus -Osa-alue 4: Laitoskuntoutus, erittäin vaikea toiminnanvajaus. (Valtioneuvoston asetus työtapaturma- ja ammattitautilaissa tarkoitetusta haittaluokituksesta 768/2015) Toiminnanvajauksen määritelmät on kuvattu tarkemmin osa-alueittain tarjouspyynnön kohdassa ”Hankinnan kohteen kriteerit”. Hankittavan palvelun sisältö on kuvattu tarkemmin liitteenä olevassa palvelukuvauksessa.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Laitoskuntoutus, keskivaikea toiminnanvajaus
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Laitoskuntoutus, vaikea toiminnanvajaus
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4: Laitoskuntoutus, erittäin vaikea toiminnanvajaus
Interne Kennung: 4-3