See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Psykososiaalisten menetelmäkoulutusten hankinta
Beschreibung: Tuomi Logistiikka Oy pyytää Pirkanmaan hyvinvointialueen toimeksiannosta tarjouksia tilaajan henkilökunnalle tarjottavista psykososiaalisista menetelmäkoulutuskokonaisuuksista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankintasopimuksen kohteena ovat Pirkanmaan hyvinvointialueen henkilöstölle järjestettävät psykiatristen häiriöiden psykososiaaliset menetelmäkoulutukset. Koulutukset toteutetaan ammattilaisten työtehtäviä tukevina lyhyt- tai pidempikestoisina koulutuskokonaisuuksina. Menetelmäkoulutusten sisältöön kuuluvat: - Menetelmän teoreettisten periaatteiden ja hoitomallin opetus - Menetelmän rakenteen, vaiheiden ja keskeisten työkalujen läpikäynti - Käytännön harjoitteet, case-esimerkit ja soveltamistavat - Luento-opiskeluun liittyvä koulutusmateriaali: Koulutusmateriaalit ja menetelmään liittyvä opetusmateriaali tulee olla pääosin suomenkielistä. Jos ei suomenkielistä materiaalia ole saatavilla, voi materiaali olla myös englanninkielistä Hankinta on jaettu osa-alueisiin seuraavasti: Osa-alue 1. DKT– Dialektinen käyttäytymisterapia Osa-alue 2. CBASP – Cognitive Behavior Analysis system of Psychotherapy Osa-alue 3. CRT – Cognitive Remediation Therapy Osa-alue 4. SCIT – Social Cognition and Interaction Training Osa-alue 5. START – The Short- Term Assesment of Risk and Treatability Osa-alue 6. KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia -perusteet Osa-alue 7. Scema Therapy – Skeematerapia Osa-alue 8. MBT – Mentalisation Based Therapy Osa-alue 9. CBT-I, Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia Osa-alue 10. HOT, hyväksymis- ja omistautumisterapia Osa-alue 11. BA – Käyttäytymisen aktivaatio Osa-alueiden 1-6 ja 9-11 koulutuskokonaisuudet koostuvat koulutuspäivistä. Osa-alueiden 7 ja 8 koulutuskokonaisuudet koostuvat koulutuspäivistä ja ryhmämuotoisesta työnohjauksesta. Lähikoulutukset ja -tapaamiset toteutetaan tilaajan hallinnoimissa tiloissa tai tilaajan osoittamissa tiloissa. Kaikki tarjouspyynnön mukaiset, soveltuvuusvaatimukset ja palvelua koskevat ehdottomat vähimmäisvaatimukset täyttävät tarjoajat valitaan palveluntuottajiksi. Palveluntuottajista muodostetaan sijajärjestys (=palveluntuottajarekisteri) kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen perusteella. Tarjousvertailu ja sijajärjestys muodostetaan osa-alueittain halvimman hinnan perusteella. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi. Hankinnan ennakoitu arvo on laskettu koko hankintakokonaisuuden osalta laskennallisen neljän (4) vuoden ajalta perustuen tilaajan arvioimiin asiakasmääriin. Hankintasopimuksen perusteella tehtävien tilausten määrät vaihtelevat tilaajan tarpeen mukaan, eikä hankintasopimus sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta. Hankinnan kohde ja vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja tarjouspyynnön liitteissä. Tarjoaja voi jättää tarjouksen yhteen tai useampaan osa-alueeseen. Rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä.
Interne Kennung: 613053
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali- ja terveydenhuollon koulutuspalvelujen hankinta, jonka perustana on lain 100 §:n mukainen hankintamenettely. Hankintamenettelynä on avoimen menettelyn kaltainen hankintamenettely, jossa noudatetaan hankintalain 3 § mukaisia periaatteita.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80320000 Ausbildung im medizinischen Bereich
Zusätzliche Einstufung (cpv): 80511000 Ausbildung des Personals
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1. DKT – Dialektinen käyttäytymisterapia
Beschreibung: Koulutuskokonaisuus edustaa kognitiivisen käyttäytymisterapian koulutuskokonaisuutta, DKT – Dialektinen käyttäytymisterapia (tunne-elämän epävakauden ja itsetuhoisuuden hoitoon kohdennettu taitopainotteinen terapia). Koulutuskokonaisuus: kuusi (6) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2. CBASP – Cognitive Behavior Analysis system of Psychotherapy
Beschreibung: Koulutuskokonaisuus edustaa kognitiivisen käyttäytymisterapian koulutuskokonaisuutta CBASP – Kognitiivinen psykoterapia, ryhmähoitomalli (Cognitive Behavioral Analysis System of Psychotherapy). Koulutuskokonaisuus: kuusi (6) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3. CRT – Cognitive Remediation Therapy
Beschreibung: Psykoosipotilaiden vaihe- tai yksilöspesifiset kuntoutusmenetelmät, neurokognitiivinen remediaatio): Koulutuskokonaisuus edustaa psykoosipotilaiden vaihe- tai yksilöspesifistä kuntoutusmenetelmää: neurokognitiivinen remediaatio, esim. CRT, yksilö tai ryhmä. Koulutuskokonaisuus: kolme (3) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4. SCIT – Social Cognition and Interaction Training
Beschreibung: Koulutuskokonaisuus edustaa psykoosipotilaiden vaihe- tai yksilöspesifistä kuntoutusmenetelmää: sosiaalisen kognition kuntoutus, esim. SCIT, yksilö tai ryhmä. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5. START – The Short- Term Assesment of Risk and Treatability
Beschreibung: Strukturoitu ammatillinen päätöksentekomenetelmä riskikäyttäytymisen arvioinnin ja kliinisen päätöksenteon tueksi. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 5-4
Los: LOT-0006
Titel: Osa-alue 6. KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia -perusteet
Beschreibung: Koulutuskokonaisuus edustaa kognitiivisen käyttäytymisterapian koulutuskokonaisuutta KKT – Kognitiivinen käyttäytymisterapia (psykoterapiaviitekehys, joka hyödyntää tutkittuja käyttäytymisterapeuttisia menetelmiä, kuten käyttäytymisen aktivointia ja altistamista). Koulutuskokonaisuus: kymmenen (10) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan 24 osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 6-5
Los: LOT-0007
Titel: Osa-alue 7. Scema Therapy – Skeematerapia
Beschreibung: Skeematerapia on Jeffrey E. Youngin kehittämä terapiasuuntaus, jossa tutkitaan ja muokataan epätarkoituksenmukaisia skeemoja, jotka saavat ihmisen toimimaan itselleen haitallisella tavalla. Koulutuskokonaisuus: - Koulutuspäiväkokonaisuus (seminaariopetukset): kuusi (6) lähikoulutuspäivää - Työnohjauskokonaisuus: korkeintaan 192 tuntia ja mahdolliset korvaavat työnohjaukset Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Yksi työnohjaustunti: 45 minuuttia Koulutuspäivien ryhmäkoko: korkeintaan 24 osallistujaa Työnohjausryhmän koko: neljä (4) osallistujaa Korvaavien työnohjausten ryhmäkoko: 4-6 osallistujaa Työnohjausta on seminaariopetuksen jälkeen kahdeksan (8) kertaa per ryhmä ja yksi työnohjauskerta on neljä (4) työnohjaustuntia per ryhmä. Työnohjauksen poissaolot korvataan korvaavilla työnohjauskerroilla, jotka palveluntuottaja tuottaa. Korvaavat työnohjaukset voidaan toteuttaa etäyhteydellä. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 7-6
Los: LOT-0008
Titel: Osa-alue 8. MBT- Mentalisation Based Therapy
Beschreibung: Mentalisaatio on kyky pitää mielessä mieli, oma ja toisen. Ilman mentalisaatiokykyä ihminen on kyvytön ennakoimaan omia ja toisen reaktioita eri tilanteissa ja säätelemään omia tunnetilojaan. Puutteellinen mentalisaatiokyky tekee elämän arvaamattomaksi ja hillittömäksi. Mentalisaatioterapia (MBT) on psykoterapiamuoto, joka kehittää kykyä ymmärtää omaa ja muiden käyttäytymistä tunteiden, ajatusten ja tarpeiden kautta. Koulutuskokonaisuus: - Koulutuspäiväkokonaisuus (seminaariopetukset): 11 lähikoulutuspäivää - Työnohjauskokonaisuus: korkeintaan 144 tuntia ja mahdolliset korvaavat työnohjaukset Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Yksi työnohjaustunti: 45 minuuttia Koulutuspäivien ryhmäkoko: korkeintaan 24 osallistujaa Työnohjausryhmän koko: neljä (4) osallistujaa Korvaavien työnohjausten ryhmäkoko: 4-6 osallistujaa Työnohjausta on seminaariopetuksen jälkeen 12 kertaa per ryhmä ja yksi työnohjauskerta on kaksi (2) työnohjaustuntia per ryhmä. Työnohjauksen poissaolot korvataan korvaavilla työnohjauskerroilla, jotka palveluntuottaja tuottaa. Korvaavat työnohjaukset voidaan toteuttaa etäyhteydellä. Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 8-7
Los: LOT-0009
Titel: Osa-alue 9. CBT-I, Cognitive Behavioural Therapy for Insomnia
Beschreibung: Unettomuuden taustatekijöiden korjaamiseen tähtäävä kognitiivisbehavioraalinen hoito (CBT-I), joka soveltuu perusterveydenhuoltoon. Koulutuksen tulee avata unettomuuden hoidon eri vaiheita. Koulutuksen tulee antaa valmiudet toteuttaa uniohjausta yksilö-, ryhmä- tai nettipohjaisina kokonaisuuksina 1–3 käynnin interventioina. Koulutuksen sisältö tulee olla hyväksytty Suomen Unitutkimusseuran (SUS) sertifioiduksi koulutukseksi. Koulutus järjestetään etäkoulutuksena. Koulutuksen laajuus: Perustason uniohjaaja CBT-I koulutus Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) etäkoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan kymmenen (10) osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 9-8
Los: LOT-0010
Titel: Osa-alue 10. HOT, hyväksymis- ja omistautumisterapia
Beschreibung: HOT-työote pohjautuu kontekstuaaliseen käyttäytymistieteeseen. Työotteessa painotetaan psykologista joustavuutta ja hyvinvointia, auttaen vaalimaan asiakkaan yksilöllisiä arvoja ja tavoitteita. Koulutuksen tulee soveltua perustason palveluissa työskenteleville. Ennen koulutuksen alkua toivotaan koulutettaville lähetettävän tiivistelmä tärkeimmistä sisällöistä, että turvataan kaikille koulutettaville riittävä pohjatieto koulutukseen osallistuttaessa. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan kymmenen (10) osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 10-9
Los: LOT-0011
Titel: Osa-alue 11. BA – Käyttäytymisen aktivaatio
Beschreibung: Käyttäytymisen aktivointi (BA) on käyttäytymisterapeuttinen hoitomenetelmä, jossa masennusta hoidetaan muuttamalla arjen käyttäytymistä ja lisäämällä mielekästä toimintaa, ei ensisijaisesti työstämällä ajatuksia tai tunteita. Koulutuksen tulee soveltua perustason palveluissa työskenteleville. Koulutuskokonaisuus: kaksi (2) lähikoulutuspäivää Yhden koulutuspäivän kesto: 7,39 tuntia sisältäen lounas- ja kahvitauot Ryhmän koko: korkeintaan kymmenen (10) osallistujaa Sopimuskausi alkaa 1.1.2027 ja on voimassa toistaiseksi.
Interne Kennung: 11-10