See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja -laitteet palveluineen
Beschreibung: Hankinnan kohteena on koko Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja niihin välittömästi liittyvät tuotteet, ohjelmistot ja palvelut. Tässä hankinnassa tavoitteena on saada vahvat toimittajat valtakunnallisesti tuottamaan ja ylläpitämään Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmiä, oviympäristöjä ja fyysiseen pääsynhallintaan liittyviä laitteita sekä järjestelmiä. Hankinnan tarkempi kuvaus on tarjouspyynnön liitteessä 2. ''Hankinnan kohteen kuvaus''. Hankinta on valtakunnallinen ja se jakautuu maantieteellisiin osa-alueisiin seuraavasti: 1. Etelä-Suomen alue, Helsingin seutu 2. Länsi-Suomen alue, Turun seutu 3. Länsi-Suomen alue, Tampereen ja Hämeenlinnan seutu 4. Länsi-Suomen alue, Jyväskylän seutu 5. Länsi-Suomen alue, Vaasan seutu 6. Itä-Suomen alue, Kouvolan seutu 7. Itä-Suomen alue, Kuopion seutu 8. Pohjois-Suomen alue, Oulun seutu 9. Pohjois-Suomen alue, Rovaniemen seutu. Osa-alueet on nimetty alueella sijaitsevan yhden tai enintään kahden kaupungin mukaan. Kukin osa-alue kuitenkin käsittää nimettyä kaupunkia laajemman kokonaisuuden. Tarkemmat osa-aluekohtaiset kuvaukset on esitetty liitteissä. Tarjoaja voi tarjota yhtä tai useampaa osa-aluetta. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä. Hankintayksikkö järjestää kilpailutuksesta yhden infotilaisuuden torstaina 3.9.2026 klo 10-11. Tilaisuus on vapaaehtoinen. Tarkemmat tiedot Tarjoajainfo-liitteestä. Tilaisuudessa käydään tarjouspyyntö ja tarjouspyyntömateriaali yleisesti läpi. Tilaisuuden tarkoitus on kertoa tarjoajille tarjouspyynnön sisältö ja kannustaa tarjoajia tarjoamaan.
Interne Kennung: SK/4895/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, jäljempänä hankintalaki). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankinta toteutetaan käyttäen hankintalaissa määriteltyä avointa menettelyä. 1. Hankintayksikkö julkaisee julkisen hankintailmoituksen kaikkien nähtäville, johon halukkaat tarjoajat voivat jättää tarjouksen. 2. Tarjousten vastaanottamisen määräajan jälkeen hankintayksikkö avaa tarjoukset. 3. Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuutta koskevat vaatimukset sekä tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden. 4. Hankintayksikkö tekee tarjousten vertailun. 5. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja toimittaa päätöksen sähköisesti tiedoksi kaikille tarjoajille. 6. Allekirjoittaa hankintasopimuksen voittajan kanssa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98395000 Schlosserdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 44520000 Schlösser, Schlüssel und Scharniere
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Etelä-Suomen alue, Helsingin seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Etelä-Suomen aluetta, Helsingin seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 1.-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44520000 Schlösser, Schlüssel und Scharniere
Los: LOT-0002
Titel: Länsi-Suomen alue, Turun seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Turun seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 2.-1
Los: LOT-0003
Titel: Länsi-Suomen alue, Tampereen ja Hämeenlinnan seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Tampereen ja Hämeenlinnan seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 3.-2
Los: LOT-0004
Titel: Länsi-Suomen alue, Jyväskylän seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Jyväskylän seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 4.-3
Los: LOT-0005
Titel: Länsi-Suomen alue, Vaasan seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Länsi-Suomen aluetta, Vaasan seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 5.-4
Los: LOT-0006
Titel: Itä-Suomen alue, Kouvolan seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Itä-Suomen aluetta, Kouvolan seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 6.-5
Los: LOT-0007
Titel: Itä-Suomen alue, Kuopion seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee Itä-Suomen aluetta, Kuopion seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 7.-6
Los: LOT-0008
Titel: Pohjois-Suomen alue, Oulun seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Pohjois-Suomen aluetta, Oulun seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 8.-7
Los: LOT-0009
Titel: Pohjois-Suomen alue, Rovaniemen seutu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Senaatti-konsernin lukitusjärjestelmät ja laitteet palveluineen. Hankinta on jaettu osa-alueisiin maantieteellisesti. Tämä osa-alue koskee maantieteellisesti Pohjois-Suomen aluetta, Rovaniemen seutua. YHTEISHANKINTA Senaatti-kiinteistöt toteuttaa hankinnan yhteistyössä muiden samaan konserniin kuuluvien toimijoiden kanssa. Yhteishankinnassa Senaatti-kiinteistöt vastaa hankintaprosessin käytännön toteutuksesta, hankintapäätöksestä sekä sopimuksien tekemisestä.
Interne Kennung: 9.-8