See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Växter, blommor och fröer
Beschreibung: Upphandlingen omfattar leverans av blommor, snittblommor, blomsterarrangemang, krukväxter, växter, fröer, plantor samt motsvarande varor under avtalstiden. Produkterna kan komma att beställas för exempelvis uppvaktningar vid födelsedagar, pensionsavgångar, avtackningar och kondoleanser samt för användning i Upphandlande myndighets verksamheter. Upphandlande myndighet avser att teckna avtal med flera leverantörer inom respektive anbudsdel för att säkerställa god geografisk täckning, tillgänglighet och valmöjligheter för beställarna. Avrop kommer att genomföras utifrån det aktuella behovet och kan därför ske från den leverantör som för det enskilda inköpet bedöms vara mest lämplig med hänsyn till exempelvis sortiment, tillgänglighet, leveransförutsättningar och övriga för uppdraget relevanta omständigheter. Upphandlingen består av två (2) anbudsdelar. Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på en (1) eller båda (2) anbudsdelarna. Det finns inget krav på att lämna anbud på samtliga anbudsdelar. 1. Buketter, snittblommor, krukväxter. Leverantören ska erbjuda leverans av buketter, snittblommor, krukväxter samt blomsterarrangemang. Leverantören ska ha ett brett sortiment av blombuketter och blomsterarrangemang i varierande utformning, avsedda för uppvaktning vid exempelvis födelsedagar, pensionsavgångar, avtackningar, kondoleanser samt liknande tillfällen. 2. Fröer och mindre utomhusodling Leverantören ska ha ett brett sortiment av fröer, planteringsjord, krukväxter av enklare slag (ej exklusiva floristprodukter), konstväxt och mindre utomhusodling så som lökar och penséer samt motsvarande varor under hela avtalstiden. Produkter inom detta avtalsområde kan i vissa fall även förekomma inom andra avtal som beställaren har tecknat. Beställaren förbehåller sig rätten att avropa från det avtal som bedöms vara mest ändamålsenligt för det aktuella behovet.
Interne Kennung: 2026-00329
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 03121000 Gartenbauerzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03110000 Feldfrüchte und Erzeugnisse des Erwerbsgartenbaus, 03111000 Saatgut, 03120000 Gartenbau- und Baumschulerzeugnisse, 03121200 Schnittblumen, 39293200 Künstliche Blumen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Leverantören ska erbjuda leverans av buketter, snittblommor, krukväxter samt blomsterarrangemang. Leverantören ska ha ett brett sortiment av blombuketter och blomsterarrangemang i varierande utformning, avsedda för uppvaktning vid exempelvis födelsedagar, pensionsavgångar, avtackningar, kondoleanser samt liknande tillfällen.
Interne Kennung: 1880835-0
Haupteinstufung (cpv): 03121200 Schnittblumen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03121000 Gartenbauerzeugnisse
Los: LOT-0002
Titel: Kravspecifikation - Buketter, snittblommor, krukväxter
Beschreibung: Leverantören ska ha ett brett sortiment av fröer, planteringsjord, Krukväxter av enklare slag (ej exklusiva floristprodukter), konstväxt och mindre utomhusodling så som lökar och penséer samt motsvarande varor under hela avtalstiden. Då Växjö Kommun arbetar ur ett hållbarhetsperspektiv är det önskvärt att leverantören använder säsongsanpassade och närproducerade blommor i den mån det är möjligt
Interne Kennung: 1927108-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03111000 Saatgut, 03451000 Pflanzen, 03451200 Blumenzwiebeln
Los: LOT-0003
Titel: Krav på leverantören
Beschreibung: Anbudsgivaren ska ha kvalitetssäkringsrutiner som säkerställer att anbudsgivaren kan utföra uppdraget i avtalad omfattning och att avtalad kvalitet blir uppnådd samt upprätthållen under avtalstiden. Har anbudsgivaren ett dokumenterat system för systematisk kvalitetssäkring, certifierat enligt SS EN-ISO 9001:2015 eller annat likvärdigt system, uppfylls kravet. Anbudsgivare, som inte är certifierad enligt ovanstående, ska ha följande: kvalitetssäkringsdokumentation som omfattar företagets processer, rutiner, organisatoriska strukturer, mål, roller och ansvar.
Interne Kennung: 1880846-2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03111000 Saatgut, 03121200 Schnittblumen
Los: LOT-0004
Titel: Kravspecifikation - Fröer och mindre utomhusodling
Interne Kennung: 1927109-3
Haupteinstufung (cpv): 03111000 Saatgut
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03111900 Blumensamen, 03451000 Pflanzen, 03451200 Blumenzwiebeln
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 2026-00329
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 03121000 Trädgårdsväxter
Ytterligare klassificering (cpv): 03110000 Grödor, trädgårdshandels- och trädgårdsprodukter, 03111000 Frön, 03120000 Trädgårdsväxter och plantskoleprodukter, 03121200 Snittblommor, 39293200 Konstgjorda blommor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: 1880835-0
Huvudklassificering (cpv): 03121200 Snittblommor
Ytterligare klassificering (cpv): 03121000 Trädgårdsväxter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Intern identifierare: 1927108-1
Ytterligare klassificering (cpv): 03111000 Frön, 03451000 Växter, 03451200 Blomlökar
Del (anbudsområde): LOT-0003
Intern identifierare: 1880846-2
Ytterligare klassificering (cpv): 03111000 Frön, 03121200 Snittblommor
Del (anbudsområde): LOT-0004
Intern identifierare: 1927109-3
Huvudklassificering (cpv): 03111000 Frön
Ytterligare klassificering (cpv): 03111900 Blomfrön, 03451000 Växter, 03451200 Blomlökar