597023-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – FAB afd. 12, Mosegårdsparken - Hovedentrepriseudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelFAB afd. 12, Mosegårdsparken - Hovedentrepriseudbud
BeschreibungDisse udbudsbetingelser gælder for realisering af Fyns Almennyttige Boligselskab afd. 12, Mosegården med støtte fra Landsbyggefonden. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud med forudgående prækvalifikation efter udbudslovens § 58-60. Det er således kun de virksomheder, der bliver prækvalificeret af Ordregiver, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Denne opfordring til at afgive tilbud omfatter udelukkende det i disse udbudsbetingelser nævnte bygge- og anlægsarbejde. Fyns Almennyttige Boligselskab er et alment boligselskab underlagt det lovgrundlag og regelsæt, der gælder for almene boligorganisationer. Ordregiver gør opmærksom på, at samtlige projektdokumenter, som fremgår af den fælles dokumentfortegnelse, er en del af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver er pligtig til at kontrollere at denne har adgang til det fulde projektmateriale. Tilbudsgiver opfordres til at læse det samlede udbudsmateriale grundigt igennem, da det indeholder de nødvendige informationer for tilbudsafgivelse. Udbudsmaterialet består endvidere af spørgsmål og svar samt eventuelle rettelsesblade, som løbende bliver offentliggjort på udbudsportalen i anonymiseret form. Det udbudte omfatter bygge- og anlægsarbejder i hovedentreprise vedrørende renovering af helhedsplaner for Afd. 12 - Mosegårdsparken Primulavej 1-73, Lathyrusvej 1-89, Monbergsvej 51-59 5000 Odense C. Ordregiver forventer, at kontrakten vil blive indgået i henhold til tidsplanen. Begrundelsen for varigheden af perioden mellem tildelingsbeslutningen og kontraktindgåelsen er ansøgningsprocessen for ydelsesstøtte til renoveringsprojekter, der tildeles af Landsbyggefonden. I perioden mellem tildelingsbeslutning og kontraktindgåelse ansøger Ordregiver herom. Den vindende tilbudsgiver er forpligtet til at bistå Ordregiver med eventuelle oplysninger, såfremt Ordregiver anmoder herom. Der indgås kontrakt med én hovedentreprenør. Som en del af projektmaterialet indgår grundlag for entreprisekontrakt. Det er udelukkende hovedentreprenøren der skal leve op til mindstekravene. Udelukkelsesgrunde: Ordregiver vil udelukke ansøgere der er omfattet af: • De obligatoriske udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135, stk. 1-3 og 136. • De frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 1-6. Såfremt en ansøger er omfattet af de obligatoriske eller frivillige udelukkelses-grunde i udbudslovens §§ 135-136 samt 137, stk. 1, nr. 1-6, kan ansøger ved at fremlægge tilstrækkelig dokumentation for sin pålidelighed påvise, at denne alligevel ikke skal udelukkes, jf. betingelserne i udbudslovens § 138. Ordregiver vil i tilfælde af, at den påtænker at udelukke en ansøger, fastsætte en passende frist for fremlæggelse af tilstrækkelig dokumentation for ansøgerens pålidelighed. Rådets forordning (EU) 2022/576 Der kan ikke tildeles kontrakt til følgende virksomheder, jf. Rådets forordning (EU) 2022/576 af 8. April 2022 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine: A. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland B. juridiske personer, enheder eller organer, hvoraf en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) direkte eller indirekte ejer over 50 %, eller C. fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der handler på vegne af eller efter anvisning fra en enhed som omhandlet i nærværende stykkes litra a) eller b), Ligeledes kan der ikke anvendes underleverandører eller støttende enheder, der er omfattet af ovenstående, hvis denne aktørs bidrag udgør mere end 10 % af kontraktværdien. Ordregiver har til hensigt at prækvalificere 5 ansøgere, som vil blive opfordret til at afgive tilbud. Hvis flere end 5 ansøgere opfylder Ordregivers krav til egnethed, udvælger Ordre-giver de 5 ansøgere, der samlet set har dokumenteret den mest relevante og sammenlignelige erfaring i forhold til den udbudte opgave. Ved udvælgelsen lægges der vægt på følgende: • Referencernes relevans i forhold til nærværende projekt, herunder renoveringsomfang, opgavetype og kompleksitet. • Erfaring med hovedentrepriser af sammenlignelig størrelse og kompleksitet. • Erfaring med renoveringsopgaver for almene boligorganisationer. • Erfaring med genhusning, beboerkontakt og arbejder i beboede boliger. • Ansøgers konkrete rolle og ansvar i referenceprojektet. • Referencernes økonomiske størrelse. Referencer med en entreprisesum på minimum 100 mio. kr. ekskl. moms tillægges positiv vægt. Referencer med en entreprisesum på minimum 150 mio. kr. ekskl. moms tillægges særlig positiv vægt. Ved udvælgelsen foretager Ordregiver en samlet vurdering af de afleverede referencers relevans og sammenlignelighed.
Interne KennungFAB afd. 12, Mosegårdsparken - Hovedentrepriseudbud
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungDisse udbudsbetingelser gælder for realisering af Fyns Almennyttige Boligselskab afd. 12, Mosegården med støtte fra Landsbyggefonden. Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud med forudgående prækvalifikation efter udbudslovens § 58-60. Det er således kun de virksomheder, der bliver prækvalificeret af Ordregiver, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Denne opfordring til at afgive tilbud omfatter udelukkende det i disse udbudsbetingelser nævnte bygge- og anlægsarbejde. Fyns Almennyttige Boligselskab er et alment boligselskab underlagt det lovgrundlag og regelsæt, der gælder for almene boligorganisationer. Ordregiver gør opmærksom på, at samtlige projektdokumenter, som fremgår af den fælles dokumentfortegnelse, er en del af udbudsmaterialet. Tilbudsgiver er pligtig til at kontrollere at denne har adgang til det fulde projektmateriale. Tilbudsgiver opfordres til at læse det samlede udbudsmateriale grundigt igennem, da det indeholder de nødvendige informationer for tilbudsafgivelse. Det udbudte omfatter bygge- og anlægsarbejder i hovedentreprise vedrørende renovering af helhedsplaner for Afd. 12 - Mosegårdsparken Primulavej 1-73, Lathyrusvej 1-89, Monbergsvej 51-59 5000 Odense C. Der indgås kontrakt med én hovedentreprenør. Som en del af projektmaterialet indgår grundlag for entreprisekontrakt.