597112-2026 - Ergebnis
Finnland – Bauarbeiten – Hyvinkään ikääntyneiden asumispalveluyksikkö - rakennettavan vuokratilan hankinta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hyvinkään ikääntyneiden asumispalveluyksikkö - rakennettavan vuokratilan hankinta
Beschreibung: HANKINTA ON KESKEYTETTY 10.6.2026! Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen konsernijaosto on päättänyt Hyvinkään ikääntyneiden asumispalveluyksikön hankintakilpailutuksen järjestämisestä, jossa tavoitteena on vuokrata rakennettavat tulevaisuuden tarpeita vastaavat turvalliset, tehokkaat ja aistiesteettömät toimitilat (60 paikkaa - 20 paikkaa ympärivuorokautista asumista varten ja 40 paikkaa yhteisöllistä asumista varten) vastaamaan palvelujen tuottamiseen Hyvinkäällä. Tontti haetaan kilpailutuksen yhteydessä. Keusotella on kohteeseen lainanottovaltuutus 16Me saatu vuodelle 2024. Kohteen on tarkoitus olla 1-4-kerroksinen. Rakennettavissa vuokratiloissa tuotetaan ikäihmisten asumispalveluja kolmessa yksikössä. Hankinnan kohteena on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016 "hankintalaki") soveltamisalaan kuuluva pitkäaikainen rakennuksen vuokraus, kun vuokrattavat tilat toteutetaan hankintayksikön määritelmien ja vaatimusten mukaisesti. Hankinnan kohteena olevat tilat vuokrataan Keski-Uudenmaan hyvinvointialueen käyttöön pitkäaikaisella vuokrasopimuksella ”avaimet käteen” –periaatteella toteutettuna käyttökuntoon. Keusote ei osallistu rakentamisen kustannuksiin. Tilojen tulee täyttää tarjouspyyntöasiakirjojen vaatimukset. Hankinnan tarkempi sisältö, vastuualueet ja määrittelyt tarvittavista tiloista on nähtävillä tarjouspyynnöllä ja tarjouspyynnön liitteenä olevissa asiakirjoissa. Kilpailutuksen perusteella Keski-Uudenmaan hyvinvointialue valitsee yhden vuokranantajan vastaamaan Hyvinkään ikääntyneiden asumispalveluyksikön rakentamisen toteutuksesta ja vuokrauksesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hyvinvointialue saattaa joutua tarkistamaan lainanottovaltuuteen liittyvät tiedot Valtiovarainministeriöstä toimijavalinnan jälkeen, mikä voi viivästyttää päätöksentekoa lyhyesti. ! Kohteen hankinnan aikataulua on muutettu 2.2.2026 ja lisäkirje 1. aikataulumuutoksesta on lisätty kysymyksiin 3.2.2026. Muutoksessa puututtiin ainoastaan määräaikoihin, itse hankintamateriaaliin ei tehty mitään muutoksia lisäkirjeen tarkennusten lisäksi. Muutosten johdosta rajattua materiaalia ei tarvitse tilata uudestaan. ! Lisäkirje 2 on julkaistu 6.3.2026. Samalla on julkaistu tarkennetut Hanke- ja Vuokrasopimukset lisäkirjeen 2. ohessa. Hankesopimuksessa on tarkennettu irtisanomis- ja purkuehtoja sekä force majeuren ehtoja ja aikamääreitä. Muutokset koskevat hankesopimuksen kohtia 15. ja 17. Vuokrasopimukseen on lisätty purkuehto tilanteeseen, jossa Hankesopimus päättyy ennen vuokrakauden alkamista, kohta 23.
Interne Kennung: KEUHDno-2025-3145
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on tallennettu ilmoitus HILMA-ilmoituskanavaan (http://www.hankintailmoitukset.fi). Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Menettelyn kulku on seuraava: 1. Hankintailmoituksen ja tarjouspyyntöasiakirjojen julkaisu 2. Kysymysten esittäminen ja niihin vastaaminen 3. Tarjousten jättäminen määräaikaan mennessä 4. Tarjousten avaaminen 5. Mahdollisten tarkennusten pyytäminen tarjoajilta 6. Tarjoajien soveltuvuuden arviointi 7. Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 8. Tarjousten vertailu 9. Selonottoneuvottelut 10. Hankintapäätös Mikäli saaduista tarjouksista yksikään ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, että hankintayksikkö ei voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan. Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous on laadittava suomen kielellä. Hankintapäätöksestä ilmoitetaan hankintalain mukaisesti sähköisesti. Voittaneen tarjoajan on toimitettava alle 3 kuukautta vanhat rikosrekisteriotteet (hankintamenettelyote) turvapostilla erikseen ilmoitettavaan osoitteeseen Keusoten hankinnoille tarkastettavaksi. Toimijavalinta on ehdollinen kunnes otteet on tarkastettu ja todettu hyväksyttäviksi. Rikosrekisteriotteet on toimitettava seuraavista henkilöistä: • ehdokas tai tarjoaja itse (yhteisösakko); • osakeyhtiön pää- tai toimitusjohtaja; • osakeyhtiön varatoimitusjohtaja; • yhteisön hallituksen puheenjohtaja; • yhteisön hallituksen nimenkirjoittajat; • yhtiön prokuristit; • yhdistyksen puheenjohtaja; • yksityinen elinkeinonharjoittaja; • avoimen yhtiön yhtiömiehet; • kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70310000 Vermietung oder Verkauf von Gebäuden
5. Los
Los: LOT-0000