597113-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – ALTANRENOVERING (GENUDBUD)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelALTANRENOVERING (GENUDBUD)
BeschreibungKontrakten omfatter altanrenovering på 8 blokke i 8 etager (herefter ”Arbejderne”). Der er hhv. 71 og 72 altaner pr. blok (i alt ca. 572 altaner) og Bygherre ønsker, at der renoveres 2 blokke om året over en 4-årig periode med opstart i foråret (april) 2026. Den udbudte kontrakt omfatter som udgangspunkt altanrenovering på alle 8 blokke, idet Bygherre dog kan udtræde af kontrakten undervejs (udtrædelsesadgang for hver 2 blokke). Arbejderne skal udføres i hovedentreprise i overensstemmelse med projekteringsgrundlaget, som er en del af udbudsgrundlaget.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbudsform Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til udbudsloven, hvilket betyder, at udbudsprocessen – i hovedtræk – indeholder nedenstående aktiviteter: Virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"), se afsnittet ”Prækvalifikationsfasen”. På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificerer Bygherre tre ansøgere*. Alene prækvalificerede virksomheder kan afgive tilbud ("lukket runde"), se ”Tilbuds- og forhandlingsfasen”. Efter udløb af første tilbudsfrist beslutter Bygherre, om der skal træffes tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Træffes der ikke tildelingsbeslutning, indleder Bygherre forhandlinger med alle tilbudsgiverne. På baggrund af forhandlingerne kan Bygherre tilrette udbudsgrundlaget og tilbudsgiverne opfordres til at afgive reviderede eller endelige tilbud. Efter udløbet af tilbudsfristen for de endelige tilbud, tildeler Bygherre kontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet. * Forudsat, at der modtages et tilstrækkeligt antal ansøgninger. Modtages der ansøgninger fra færre end tre (konditionsmæssige) ansøgere, er Bygherre berettiget til at prækvalificere et mindre antal end tre. Projektet er ikke opdelt i delkontrakter, da Bygherre vurderer, at en sådan opdeling ville indebære en række uhensigtsmæssige tekniske og juridiske grænseflader med deraf følgende risiko for øgede transaktionsomkostninger og ulempe for de berørte beboere
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262690 Modernisierung von Altbauten
5. Los
LosLOT-0000