2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog vedr. rammeaftale om medieydelser
Beschreibung: FMI påtænker at udbyde en rammeaftale om medieydelser, og ønsker den forbindelse input til den foreslåede model for konkurrenceudsættelse af medieindkøbet. FMI har uploadet to dokumenter, som hhv. beskriver udkast til modellen for konkurrenceudsættelse af medieydelserne under rammeaftalen samt udkast beregningsgrundlaget. Disse kan tilgås via Digitale Udbud. Leverandørerne bedes besvare en række spørgsmål angivet i FMI´s modelbeskrivelse. Svar på spørgsmål samt bemærkninger til den påtænkte model for konkurrenceudsættelse af medieindkøbet bedes fremsendt pr. e-mail til fmi-la-jdu09@mil.dk senest den 7. september 2026. Forsvaret forbeholder sig retten til at stille opfølgende spørgsmål til udvalgte virksomheder, hvis dette er relevant. Det skal understreges, at det fremlagte materiale udelukkende er et udkast til brug for markedsdialogen og ikke det endelige udbudsmateriale. Det skal ligeledes understreges, at deltagelse i markedsdialogen ikke er en forudsætning for deltagelse i det kommende udbud af mediebureauydelser.
Interne Kennung: 4034782
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79340000 Werbe- und Marketingdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39294100 Informations- und Werbeerzeugnisse, 79341000 Werbedienste, 79341400 Werbekampagnen, 79342000 Marketing