597548-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Diverse Software-Entwicklungen und Computersysteme – Servicii de dezvoltare de software și sisteme informatice în cadrul proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de dezvoltare de software și sisteme informatice în cadrul proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”
Beschreibung: Obiectul contractului reprezintă implementarea activităților aferente proiectului: „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, Județul Harghita”, Cod SMIS: 335803, finanțat în cadrul PROGRAMULUI "REGIUNEA CENTRU" 2021 - 2027 PRIORITATEA DE INVESTIŢII:2. "O REGIUNE DIGITALĂ", OBIECTIV SPECIFIC: 1.2. VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII, ÎN BENEFICIUL CETĂŢENILOR, AL COMPANIILOR, AL ORGANIZAŢIILOR DE CERCETARE SI AL AUTORITĂŢILOR PUBLICE ACŢIUNEA: 2.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ INTERVENŢIA: 2.1.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ - SOLUŢII DIGITALE, în baza Contractului de finanțare nr. 664/19.03.2026. Comuna Joseni și Comuna Suseni, în cadrul contractului, intenționează să implementeze în parteneriat, patru soluții digitale inovatoare pentru a îmbunătăți eficiența administrativă și a facilita accesul cetățenilor și al întreprinderilor la serviciile publice. Aceste soluții vor servi la creșterea eficienței administrative, la simplificarea accesului la serviciile publice, și vor sprijini, de asemenea administrația în gestionarea eficientă a bunurilor publice, în optimizarea lucrărilor de întreținere și a intervențiilor tehnice și vor permite o planificare strategică pe termen lung. Totodată, aceste soluții digitale vor facilita monitorizarea și controlul de la distanță al infrastructurii de apă și apă uzată, asigurând o gestionare eficientă și sigură a resurselor, contribuind astfel la un management sustenabil și optimizat al resurselor. Procedura de atribuire este organizată de liderul parteneriatului, în numele și pentru membrii parteneriatului, conform art. 44 din Legea nr. 98/2016. Având în vedere caracterul unitar și integrat al soluției digitale ce urmează a fi implementate, achiziția nu este împărțită pe loturi. În urma finalizării procedurii, fiecare partener va încheia un contract distinct cu operatorul economic desemnat câștigător, pentru partea de investiție și obligațiile financiare care îi revin, conform acordului de parteneriat și documentației de atribuire. Având în vedere prevederilor OUG nr. 98/2017, cu respectarea termenului prevăzut la art. 8 alin. (2) din Normele Metodologice din 2018 de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 98/2017, aprobate prin Hotărârea nr. 419/2018 si Notificarea ANAP cu privire la modalitatea de punere în aplicare a dispozițiilor art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, transmisă la data de 30.07.2018, numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: 18. Conform prevederilor art. 161 alin. 1 din Legea 98/2016, autoritatea contractanta va transmite răspunsurile la solicitările de clarificări cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4367990-2026-3
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72212900 Diverse Software-Entwicklungen und Computersysteme
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul achiziției îl constituie prestarea serviciilor de dezvoltare software și a sistemelor informatice în cadrul proiectului „Soluții digitale pentru comunități digitale în cadrul parteneriatului dintre comunele Joseni și Suseni, județul Harghita”, Cod SMIS 335803, finanțat în cadrul PROGRAMUL "REGIUNEA CENTRU" 2021 - 2027 PRIORITATEA DE INVESTIŢII:2. "O REGIUNE DIGITALĂ", OBIECTIV SPECIFIC: 1.2. VALORIFICAREA AVANTAJELOR DIGITALIZĂRII, ÎN BENEFICIUL CETĂŢENILOR, AL COMPANIILOR, AL ORGANIZAŢIILOR DE CERCETARE SI AL AUTORITĂŢILOR PUBLICE ACŢIUNEA: 2.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ INTERVENŢIA: 2.1.1 COMUNITĂŢI DIGITALE PENTRU O REGIUNE INTELIGENTĂ - SOLUŢII DIGITALE, în baza Contractului de finanțare nr. 664/19.03.2026. Serviciile vizează implementarea a patru soluții digitale inovatoare, în scopul îmbunătățirii eficienței administrative și al facilitării accesului cetățenilor și al întreprinderilor la serviciile publice: - Integrarea platformei ghiseul.ro și a platformei e-guvernare.ro. pe paginile web ale celor două comune; - Implementarea și punerea în funcțiune a unei platforme de informații tehnice cu module de gestionare a obiectelor și de cartografiere; - Implementarea și punerea în funcțiune a unei aplicații software de tip chatbot, bazată pe inteligență artificială, pe site-urile celor două comune; - Dezvoltarea și punerea în funcțiune a unei platforme comunale SCADA pentru monitorizarea și controlul de la distanță al obiectelor de apă și apă uzată și măsurarea consumului de energie electrică în spațiile deschise și închise proprii și un modul de raportare a defecțiunilor pentru înregistrarea, monitorizarea și gestionarea defecțiunilor tehnice. În cadrul contractului se vor furniza echipamente și dotări necesare implementării proiectului. Valoarea contractului va include de asemenea prestarea serviciilor de instruire a utilizatorilor. Procedura de atribuire este organizată de liderul parteneriatului, în numele și pentru membrii parteneriatului, în conformitate cu prevederile art. 44 din Legea nr. 98/2016 privind achizițiile publice. Având în vedere caracterul unitar și integrat al soluției digitale care urmează a fi implementată, achiziția nu este împărțită pe loturi. În urma finalizării procedurii de atribuire, fiecare partener va încheia un contract distinct cu operatorul economic desemnat câștigător, pentru partea de investiție și obligațiile financiare care îi revin, în conformitate cu prevederile acordului de parteneriat și ale documentației de atribuire. Valoarea estimată totală a achiziției, aferentă serviciilor și furnizărilor de echipamente/dotări/active corporale, este de 2.032.000,00 lei fără TVA, din care: - valoarea estimată a contractului care urmează să fie încheiat cu UAT Comuna Joseni – liderul parteneriatului: 1.113.300,00 lei fără TVA; - valoarea estimată a contractului care urmează să fie încheiat cu UAT Comuna Suseni – partener: 918.700,00 lei fără TVA.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31154000 Unterbrechungsfreie Stromversorgung, 48820000 Server, 80511000 Ausbildung des Personals