597556-2026 - Wettbewerb
Finnland – Fernmeldedienste – Tietoliikenneratkaisun hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tietoliikenneratkaisun hankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Vantaan tietoliikenneinfrastruktuurin ja laitekapasiteetin hankinta, kehittäminen niiden valvonta ja ylläpitopalvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnasta tehdään toistaiseksi voimassaoleva sopimus valitun toimittajan kanssa.
Interne Kennung: VD/5965/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, jäljempänä myös hankintalaki). Hankinnan arvo ylittää hankintalain 26 §:n mukaisen EU-kynnysarvon. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely. Toimittaja valitaan avoimella menettelyllä jäljempänä määriteltyjä kriteereitä käyttäen. Tarjouspyyntö julkaistaan tarjouspalvelu.fi palvelussa. Hankinnasta on julkaistu hankintailmoitus HILMA:ssa internet-osoitteessa http://www.hankintailmoitukset.fi ja Euroopan unionin virallisen lehden täydennysosassa ja Tenders Electronic Daily -portaalissa. Vantaan kaupunki pidättää oikeuden olla hyväksymättä mitään annetuista tarjouksista ja keskeyttää hankintamenettelyn tai hankinnan todellisesta ja perustellusta syystä. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavissa vain suomeksi. Vantaan kaupungilla on oikeus hankintalain mukaisin perustein keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä sekä hylätä poikkeuksellisen alhaiset tarjoukset sekä tarjous pyyntöä vastaamattomat tarjoukset. Tarjous ei saa olla ehdollinen, eikä osatarjouksia tai vaihtoehtoisia taikka rinnakkaisia tarjouksia hyväksytä. Hankintaa ei ole jaettu osiin, koska palvelut tulee rakentaa yhdenmukaiseksi ja kattaviksi. Alla on kuvattu hankintamenettelyn eteneminen ja alustava, sitoumukseton arvio aikataulusta: - Tarjousten vertailu, loka-marraskuu 2026 - Hankintapäätös, marraskuu 2026 - Sopimuksen allekirjoitus, joulukuu 2026 Tarjoajalle ei makseta korvausta tarjouksen tekemisestä tai muusta tarjouskilpailuun kuuluvasta menettelyyn osallistumisesta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64200000 Fernmeldedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör, 32260000 Datenübertragungsanlagen, 32410000 Lokales Netz, 32413100 Router für Netzwerke, 32415000 Ethernet-Netz, 32420000 Netzausrüstung, 32422000 Netzkomponenten, 32520000 Fernmeldekabel und -ausrüstung, 32570000 Kommunikationsanlage, 45230000 Bauarbeiten für Rohrleitungen, Fernmelde- und Stromleitungen, für Autobahnen, Straßen, Flugplätze und Eisenbahnen; Nivellierungsarbeiten, 48200000 Softwarepaket für Vernetzung, Internet und Intranet, 50334400 Wartung von Kommunikationssystemen, 51000000 Installation (außer Software), 51300000 Installation von Kommunikationsgeräten, 64210000 Fernsprech- und Datenübertragungsdienste, 64220000 Fernmeldedienste, außer Fernsprech- und Datenübertragungsdiensten, 71316000 Beratung in der Fernmeldetechnik
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Optiot on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.