2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af helhedspleje efter ældreloven samt praktisk støtte og personlig pleje efter serviceloven for borgere i eget hjem
Beschreibung: Udbuddet omfatter levering af helhedspleje efter Ældreloven samt praktisk hjælp og støtte og personlig hjælp og pleje efter Serviceloven. Herudover omfatter udbuddet overdragede opgaver efter Sundhedsloven (sygepleje). Aftalen omfatter hjemmeboende borgere i Københavns Kommune, som er visiteret til de omfattede Ydelser. Visitationen sker gennem Københavns Kommunes relevante visitationsenheder, og aftalen omfatter således borgere i hele Københavns Kommune. Der indgås som udgangspunkt aftale med to leverandører, mellem hvilke borgerne har frit valg. Omfanget af Ydelser afhænger derfor af antallet af visiterede borgere samt borgernes valg af leverandør. Ordregiver ønsker at indgå en 4-årig aftale med mulighed for forlængelse i op til 48 måneder fordelt på tre på hinanden følgende optioner: første option på op til 24 måneder, anden option på op til 12 måneder og tredje option på op til 12 måneder. Optionerne kan alene udnyttes i forlængelse af hinanden.
Interne Kennung: 2026-0274703
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om light-regimet, jf. udbudslovens afsnit III, lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025 om udbudsloven. Udbuddet gennemføres uden prækvalifikation, og alle interesserede økonomiske aktører, der opfylder minimumskravene til egnethed, kan således afgive tilbud i overensstemmelse med udbudsmaterialet. Ordregiver forbeholder sig retten til at gennemføre forhandlinger med en eller flere tilbudsgivere samt til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud uden at gennemføre yderligere forhandlinger.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98500000 Privathaushalte mit Hausangestellten, 98513000 Bereitstellung von Arbeitskräften für private Haushalte, 98513300 Bereitstellung von Zeitarbeitskräften für private Haushalte
5. Los
Los: LOT-0000