597640-2026 - Ergebnis
Rumänien – Durchführbarkeitsstudie – Studiu de fezabilitate "Electrificarea a 6 secții de circulație a sistemului feroviar din România – Lot 2: Pitești - Slatina – Craiova - SRCF Craiova"
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Studiu de fezabilitate "Electrificarea a 6 secții de circulație a sistemului feroviar din România – Lot 2: Pitești - Slatina – Craiova - SRCF Craiova"
Beschreibung: CLAUZA SUSPENSIVA: “Incheierea contractului de achizitie sectoriala este conditionata de obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/sau fonduri europene, semnarea contractului fiind posibila doar in situatia in care se respecta dispozitiile referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice, In cazul in care, indiferent de motive, obtinerea/aprobarea finantarii lucrarilor din fonduri de la bugetul de stat si/sau fonduri europene nu se realizeaza, Entitatea Contractanta va aplica prevederile art. 225 alin. (1) lit. c) teza a II-a din Legea 99/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, fiind imposibila incheierea contractului de achizitie sectoriala. Entitatea Contractanta estimeaza că va obtine finantarea necesara semnarii contractului in 12 luni de la aprobarea raportului procedurii”. Serviciul care se va achiziţiona constă în elaborarea studiului de fezabilitate pentru : Electrificarea a 6 secții de circulație a sistemului feroviar din România – Lot 2: Pitești - Slatina – Craiova - SRCF Craiova . Pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate, Contractantul va respecta actele normative şi de reglementare specifice infrastructurii feroviare, construcții, aplicabile, în vigoare, în vederea prezentării unui proiect ˮmaturˮ, care să corespundă celei mai eficiente soluții din punct de vedere tehnico – economic, pentru care să se aprobe asigurarea sursei de finanțare pentru implementarea obiectivului de investiție, cu asigurarea specificațiilor tehnice de interoperabilitate pe teritoriul României și respectarea conformității standardelor impuse pentru Coridoarele Europene și Coridoarele TEN-T. Studiul de Fezabilitate va identifica și prezenta opțiunea investițională optimă atât din punct de vedere tehnic, economic cât și operațional pentru atingerea obiectivelor generale și specifice, ținând cont de conformarea acesteia la cerințele tehnice de interoperabilitate prevăzute de regulamentele UE și naționale. Se vor avea in vedere prevederile caietului de sarcini nr. 134/5/16.01.2025 Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire pâna în a 22-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire în a 12-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Entitatea contractantă nu va răspunde la solicitările de clarificări transmise după data limită stabilită. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP, semnată cu semnatură electronică extinsă.
Interne Kennung: 112/364/11.03.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79314000 Durchführbarkeitsstudie
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Pentru elaborarea Studiului de Fezabilitate, Contractantul va respecta actele normative şi de reglementare specifice infrastructurii feroviare, construcții, aplicabile, în vigoare, în vederea prezentării unui proiect ˮmaturˮ, care să corespundă celei mai eficiente soluții din punct de vedere tehnico – economic, pentru care să se aprobe asigurarea sursei de finanțare pentru implementarea obiectivului de investiție, cu asigurarea specificațiilor tehnice de interoperabilitate pe teritoriul României și respectarea conformității standardelor impuse pentru Coridoarele Europene și Coridoarele TEN-T. Studiul de Fezabilitate va identifica și prezenta opțiunea investițională optimă atât din punct de vedere tehnic, economic cât și operațional pentru atingerea obiectivelor generale și specifice, ținând cont de conformarea acesteia la cerințele tehnice de interoperabilitate prevăzute de regulamentele UE și naționale. Se vor avea in vedere prevederile caietului de sarcini nr. 134/5/16.01.2025.
Interne Kennung: 1