598023-2026 - Auftragsänderung
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: LUCRĂRI – proiectare și execuție privind ”Servicii de elaborare a documentației tehnico - economice - faza DTAC, Proiect tehnic și detalii de execuție, asistență tehnică din partea proiectantului și execuția lucrărilor de construire privind investiția Construire imobil - Centrul Școlar pentru Educație Incluzivă „Dumitru Ciumăgeanu” – Corp C1 – Școală clasă pregătitoare
Beschreibung: Prin prezentul contract se vor realiza lucrări așa cum sunt cuprinse in documentația tehnica si anexele aferente acesteia. Activitățile aferente prezentei documentații, respectiv proiectarea si execuția lucrărilor prezentei proceduri, vor fi realizate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini, documentației tehnice postate in SEAP si a legislației in vigoare. Lucrările care fac obiectul prezentei proceduri, se vor realiza in 20 luni (3 luni proiectare si 17 luni execuție) de la data ordinului administrativ, conform documentației de atribuire. Valoarea estimata de 53.584.363,43 lei fără TVA, nu cuprinde contravaloarea cheltuielilor diverse și neprevăzute, acestea nu vor face obiectul procedurii, nu intra in valoarea de ofertare. Cheltuielile diverse și neprevăzute sunt in cuantum de maxim 10% din CM, calculat conform legii (HG 907/2016) și pot fi accesate/utilizate oricând pe durata implementării contractului, in conformitate cu prevederile modelului de contract aprobat prin HG nr.1/2018, cu modificările si completările ulterioare, în condițiile prevăzute la art.221 din Legea 98/2016. În măsura în care modificările nu sunt substanțiale, din contravaloarea cheltuielilor diverse și neprevăzute, vor fi decontate doar lucrări care pot interveni pe durata implementării contractului, in conformitate cu prevederile modelului de contract aprobat prin HG nr.1/2018, cu modificările si completările ulterioare, (conform HG 907/2016), în baza prețurilor unitare ofertate, prin aplicarea prevederilor art.221 alin.(1), lit a) si respectiv lit.e) si f) din Legea 98/2016, dacă este cazul. Autoritatea contractantă, pe parcursul derulării contractului de lucrări, in cazul in care situația de pe teren o impune, poate recurge la aplicarea prevederilor art. 221 lit.e) si f) din Legea 98/2016 Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare /informații suplimentare, in a 12-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in condițiile in care solicitările se vor adresa cu cel puțin 22 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Interne Kennung: 4358029_2024_PAAPD1501316
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45214230 Bau von Sonderschulen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71220000 Architekturentwurf, 71356200 Technische Hilfe