2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kształtowanie biotopów dla populacji cietrzewia oraz dozorowanie i opieka nad ptakami w Ostoi Biele
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest kształtowanie biotopów dla populacji cietrzewia w Ostoi Biele, tj. m.in. wykaszanie, grabienie i usuwanie biomasy, przygotowanie i utrzymanie wolier w okresie zimowym oraz dozorowanie i opieka nad ptakami w okresie adaptacji do środowiska. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, w tym wymagania jakościowe odnoszące się do głównych elementów przedmiotu zamówienia zawiera załącznik nr 2 do SWZ.
Interne Kennung: ZG.270.4.2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Podstawa prawna: Art. 138. 1. [...] 2. Zamawiający może wyznaczyć termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1, nie krótszy jednak niż 15 dni od dnia przekazania ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej, w następujących przypadkach: [...] 2) jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione. Krótkie uzasadnienie: Konieczność pilnego udzielenia zamówienia wynika z potrzeby przemieszczenia młodych ptaków na początku sierpnia b.r. na miejsce wsiedlania a tym samym zapewnienie im odpowiedniego nadzoru i opieki. Dłuższy okres przebywania w Ośrodku Hodowli Cietrzewia zmniejsza szanse na adaptację ptaków w naturalnym środowisku.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77500000 Dienstleistungen von Tierzüchtern, 77230000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Zamówienie obejmuje usługi w środowisku naturalnym służące ochronie gatunku chronionego ptaka – cietrzewia Tetrao tetrix, zbliżone charakterem do usług leśnych. I. Opis poszczególnych usług w układzie kosztorysu ofertowego: 1. Wykaszanie (KOSZ-PWN) • wykaszanie roślinności w strefie 20 metrów od skraju lasu, • wykaszanie roślinności pod liniami energetycznymi. 2. Grabienie biomasy (GRAB-R) • grabienie biomasy powstałej w skutek wykaszania, • grabieniem objęte zostaną również powierzchnie pozbawione runa ale z nagromadzoną nadmiernie ściołą (zebranie do odkrycia gleby mineralnej). 3. Usuwanie biomasy (MH23) • usuniecie zalegającej biomasy drzewnej powstałej z wywrotów, złomów, resztek poeksploatacyjnych oraz biomasy uzyskanej z prac związanych z kształtowaniem ekotonu, • złożenie we wskazane przez zamawiającego miejsce odpadów drzewnych, • zagospodarowanie (utylizacja) biomasy powstałej z grabienia w zakresie wykonawcy. 4. Zdarcie pokrywy na placówkach (WYK-PL12) • punktowe zdarcie i zgrabienie na istniejące pniaki ściółki (zainicjowanie mrowisk), głównie z igieł świerkowych, aż do gleby mineralnej, • lokalizacja wg. dokładnych wskazań zamawiającego. 5. Przekopanie gleby na placówkach (PRZ-PL12) • przekopanie gleby mineralnej na głębokość 30 cm, • wybrane placówki, lokalizacja wg. dokładnych wskazań zamawiającego. 6. Pozostałe prace ręczne z zakresu kształtowania biotopów (RH23) • prace przy użyciu narzędzi ręcznych, • wg. potrzeb oraz dokładnych wskazań zamawiającego. 7. Pozostałe prace maszynowe z zakresu kształtowania biotopów (MH23) • prace przy użyciu ciągnika z osprzętem, • wg. potrzeb oraz dokładnych wskazań zamawiającego. 8. Dozorowanie i opieka nad ptakami (RH23) • wykonawca w ramach usługi ma obowiązek zapewnienia mobilnego kontenera mieszkalnego dla swoich pracowników na okres minimum 2 miesięcy, • wykonawca w ramach usługi ma obowiązek zapewnienia zbiornika na wodę pitną na przyczepce ( pojemność 100-200 l), który każdorazowo będzie napełniany w siedzibie Nadleśnictwa Spychowo, • opieka nad ptakami musi być wykonywana bez przerw przez co najmniej jedną osobę, co oznacza w przypadku ośmiogodzinnych zmian i zatrudnienia na podstawie umowy o pracę za konieczność dysponowania minimum 3 osobami, • wykonawca zobowiązany jest zapewnić zastępstwo w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych, • przed wejściem na powierzchnię adaptacyjną zmiana obuwia i ubrania oraz dezynfekcja, • ochrona powierzchni adaptacyjnej przed wstępem osób postronnych, • wymiana naczyń z karmą i wodą 2 razy dziennie, podczas wymiany naczyń każdorazowe ich mycie i odkażanie gorącą wodą (powyżej 80ºC), • na jedną grupę rodzinną należy jednocześnie podawać zarówno pokarm jak i wodę pod dwa daszki zlokalizowane po obydwu stronach drzwiczek wejściowych do woliery, • każdorazowo przygotowanie przed karmieniem siekanych roślin zielnych pozyskanych przez wykonawcę w miejscach nie skażonych, uzgodnionych z zamawiającym, • przygotowanie karmy (bezpośrednio przed jej podaniem) w rękawicach jednorazowych, • Karmienie młodych cietrzewi w okresie VIII-IX polegać będzie na: a) codziennym dostarczaniu ptakom karmy w następujących ilościach : - mieszanka zbożowa w ilości 1 kg na każde 10 ptaków; - mieszanka warzyw suszonych w ilości 60g na 1 kg mieszanki zbożowej - owoce świeże na każdą wolierę (jagoda ok. 300 g, jabłko 2-3 szt. ), niezjedzone owoce po 5h należy usunąć - woda wraz z zakwaszaczem 1ml/1l wody b) trzykrotnym w ciągu dnia dostarczaniu larw mącznika młynarka (3x20 ml) uzupełnionych do pełnej tacy siekanymi roślinami (np. mniszek, lucerna). Karmę i wodę zapewnia Zamawiający. Karmienie realizowane musi być pod ścisłym nadzorem merytorycznym przedstawiciela zmawiającego, a powyższe zalecenia mogą być na bieżąco modyfikowane w zależności od stanu ilościowego i kondycji ptaków, oraz od dostępności karmy i warunków przyrodniczych. Wykonawca na bieżąco będzie przekazywał informację dotyczące pobierania karmy przez ptaki. • dowóz oraz wymiana w zależności od potrzeb gałązek drzew leśnych takich jak brzoza, wierzba, modrzew, świerk, sosna, a także darni borówek, wrzosu, • bieżący przegląd, konserwacja i naprawa urządzeń oraz wybiegów, • rano i wieczorem sprawdzenie skuteczności działania pastucha elektrycznego, a w razie potrzeby wykaszanie pod nim chwastów i naprawa linii elektrycznej, • codzienne sprawdzanie ciągłości siatki ekranowej i fladr oraz ich naprawa, • sprzątanie na wybiegach, szczególnie w miejscach stałego dokarmiania, • prowadzenie dziennika (precyzyjny zapis: zdarzeń odbiegających od normy, ilości oraz rodzaju podanej karmy) • stosowanie się do zaleceń zamawiającego. 9. Dokarmianie (RH23) • dokarmianie młodych cietrzewi w początkowych miesiącach po wsiedleniu tj. od 1 października do 31 grudnia • wymiana naczyń i karmy raz dziennie, podczas wymiany naczyń każdorazowe ich mycie i odkażanie gorącą wodą (powyżej 80ºC), • sprzątanie w miejscach stałego dokarmiania, • nadzór nad ostoją po wsiedleniu ptaków, przekazywanie informacji o obserwacjach służbie leśnej • monitoring cietrzewi w miejscu reintrodukcji. • Karmę i wodę zapewnia Zamawiający. Karmienie realizowane musi być pod ścisłym nadzorem merytorycznym przedstawiciela zmawiającego, a powyższe zalecenia mogą być na bieżąco modyfikowane w zależności od stanu ilościowego i kondycji ptaków, oraz od dostępności karmy i warunków przyrodniczych. Wykonawca na bieżąco będzie przekazywał informację dotyczące pobierania karmy przez ptaki. 10. Utrzymanie wolier (RH23) • przygotowanie i utrzymanie wolier w okresie zimowym • wyniesienie z wolier oraz wywiezienie poza powierzchnię adaptacyjną drzewek, płatów w miejsce wskazane przez zleceniodawcę, • opuszczanie i podnoszenie siatek, • otrząsanie i zwalanie śniegu z siatek. 11. Pozostałe prace maszynowe z zakresu dozorowania i opieki nad ptakami (MH23) • prace przy użyciu ciągnika z osprzętem, • wg. potrzeb oraz dokładnych wskazań zamawiającego. Pozostałe szczegóły dot. zamówienia zawiera zał. nr 2 do SWZ.
Interne Kennung: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: nie dotyczy