598069-2026 - Wettbewerb
Schweden – Betrieb einer Wasseraufbereitungsanlage – Hyra av reningsanläggning för PFAS
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hyra av reningsanläggning för PFAS
Beschreibung: Hyra och installation av en reningsanläggning för PFAS till lakvattendammen på Skärets deponi i Ljusnarsbergs kommun. Reningsanläggningen ska i första hand vara dimensionerad för rening av långkedjiga PFAS-föreningar.
Interne Kennung: AT-2026-246
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 65120000 Betrieb einer Wasseraufbereitungsanlage
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del
Beschreibung: Beställaren har behov av en reningslösning för behandling av lakvatten förorenat med PFAS. Reningsanläggningen ska hyras och användas för rening av lakvatten i dammen på Skärets deponi i Ljusnarsbergs kommun. Reningsanläggningen ska i första hand vara utrustad för rening av långkedjiga PFAS-föreningar.
Interne Kennung: 1945357-0
Los: LOT-0002
Titel: Prismatris
Beschreibung: Hyra av reningsanläggning
Interne Kennung: 1945744-1
598069-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Drift av vattenreningsanläggning – Hyra av reningsanläggning för PFAS
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelHyra av reningsanläggning för PFAS
Intern identifierareAT-2026-246
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 65120000 Drift av vattenreningsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
Intern identifierare1945357-0
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelPrismatris
BeskrivningHyra av reningsanläggning
Intern identifierare1945744-1