598105-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen – Radiologian erikoislääkärin tuottamat ultraäänitutkimukset ja lausunnot
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Radiologian erikoislääkärin tuottamat ultraäänitutkimukset ja lausunnot
Beschreibung: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soite hankkii ostopalveluna Osa-alueen 1. radiologian erikoislääkärin suorittamia perusterveydenhuollon ultraäänitutkimuksia sekä Osa-alueen 2. radiologisia lausuntoja (tt- ja natiivitutkimuksia koskevat lausunnot). Lausuntojen osalta palvelua hankitaan siltä osin kuin tilaaja ei pysty tuottamaan palveluita itse (ns. ylivuoto-osto). Hankinnan suunniteltu sopimuskausi on 1.11.2026 - 31.10.2028, mahdollinen optio ajalle 1.11.2028 - 31.10.2029 + 1.11.2029 - 31.10.2030. Ultraäänitutkimukset tehdään lähipalveluna Soiten keskussairaalan röntgenin tiloissa, keskussairaalan laitteilla ja Soiten henkilökunnan avustamana virka-ajan puitteissa. Palveluntuottajan tulee kyetä tekemään tutkimuksia vähintään 3-4 päivänä kuukaudessa. Tilaaja ja palveluntuottajat sopivat tarkemmista päivistä sopimusaikana n. 2 kk etukäteen. Natiivi- ja tt-tutkimuksien lausunnot tuotetaan etänä Soiten VMware Horizon -palveluportaalin kautta. Lausunnot tuotetaan Tiedon Lifecare Imaging workflow -toiminnanohjausjärjestelmän avulla, johon kirjaudutaan ammattikortin avulla. Etäsanelua varten palveluntuottajalla on oltava omalla kustannuksellaan järjestettynä asianmukaisesti suojatut yhteydet tilaajan tietojärjestelmiin ja STUK:n laatukriteerit täyttävät kuvien katselu- ja saneluolosuhteet. Potilastietojen käsittelyn on oltava turvattua siten, että vain hoitoon osallistuvat saavat tiedot käyttöönsä.
Interne Kennung: 3830/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta kilpailutetaan avoimena menettelynä. Kaikki hankinnasta kiinnostuneet voivat jättää tarjouksen. Hankintayksikkö valitsee osa-alueisiin 1. ja 2. molempiin yhden (1) kokonaisvertailuhinnaltaan halvimman tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen tehneen ja asetetut vähimmäisvaatimukset täyttävän palveluntuottajan tuottamaan palvelua.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ultraäänitutkimusten tuottaminen ja lausuntopalvelu
Beschreibung: Ultraäänitutkimukset ja lausuntopalvelu. Kts. Liite 1 Palvelukuvaus.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Natiivi- ja tt-tutkimuksien lausuntopalvelu
Beschreibung: Natiivi- ja tt-tutkimuksien lausuntopalvelu. Kts. Liite 1 Palvelukuvaus.
Interne Kennung: 2-1