598143-2026 - Ergebnis
Finnland – Bauarbeiten – Pukimon korttelin yhteistoiminnallinen KVR
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pukimon korttelin yhteistoiminnallinen KVR
Beschreibung: Kymenlaakson hyvinvointialueen tuki- ja kiinteistöpalvelut Oy eli Kymen Tuki ja Kouvolan Asunnot Oy (jäljempänä tilaaja) pyytävät tarjoustanne Kouvolan Pukimon kortteliin rakennettavan asuinkiinteistön suunnittelusta ja toteutuksesta sekä korttelissa olevan kiinteistön purkamisesta tämän tarjouspyynnön ja sen liitteenä olevien asiakirjojen mukaisesti. Rakennus on tarkoitus jakaa Kymen Tuen senioriasuntoihin ja Kouvolan Asunnot Oy:n opiskelija-asuntoihin. Kokonaisuudesta muodostetaan kaksi erillistä kiinteistöä. Asuinkiinteistön laajuus on noin 7000 kerrosneliömetriä, enintään seitsemän kerrosta ja siinä tulee olemaan noin 150 kohtuuhintaista opiskelija- ja seniorikäyttöön soveltuvaa vuokra-asuntoa.Hanke toteutetaan yhteistoiminnallisena KVR-urakkana. Yhteistoiminnallisessa KVR-urakassa tilaaja pyytää luonnossuunnitelmat ja tavoite- ja kattohintaan perustuvat tarjoukset, joita kehitetään hankintapäätöksen jälkeisessä kehitysvaiheessa yhdessä tilaajan ja tarjoajan kesken. Tilaaja edellyttää, että nimettävät projektijohdosta ja rakennusteknisistä töistä vastaavat avainhenkilöt ovat tarjoajan tai tarjoajaryhmittymän jäsenyrityksien palveluksessa. Muiden tehtävien toteuttamiseen on mahdollista käyttää myös alihankkijoita. Hankkeen vähimmäisvaatimuksia, joista tarjouskilpailussa ei neuvotella, ovat:- hanke toteutetaan yhteistoiminnallisena KVR-urakkana- valittava urakoitsija sekä tilaaja työskentelevät yhdessä big roomissa kehitysvaiheen aikana- rakennettavien kiinteistöjen ja ulkoalueiden jälkivastuuaika on 5 vuotta. Hanketta koskevat muut vähimmäisvaatimukset ja tarjouspyynnön muut ehdot on esitetty hankinta-asiakirjoissa, jotka löytyvät Sokoprosta. Jälki-ilmoitus: Tilaajat ovat tehneet KVR-sopimuksen Fira Rakennus Oy:n kanssa.
Interne Kennung: 553147
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-055323-LOT-0001