598174-2026 - Wettbewerb
Schweden – Bau von Ölterminals – Omlokalisering av oljeledning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Omlokalisering av oljeledning
Beschreibung: Halmstads kommun har idag tre petroleumledningar som förvaltas av Hallands hamnar. Ledningarna går från kaj till befintliga oljedepåområde via fem pumpstationer. Parallellt med dessa ledningar går det en separat petroleumledning som ägs av Stena recycling. Samtliga ledningar ska bytas ut och placeras i nytt läge. Sanering kommer förekomma av förorenad mark.
Interne Kennung: 26/122
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45255210 Bau von Ölterminals
5. Los
Los: LOT-0000