See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ulkoisen liikennetiedon hankinta - 2026-2032 (DPS)
Beschreibung: Hankinnan kohteena on ulkoisen liikennetiedon hankinta, jonka tavoitteena on ajantasaisten liikennetietojen ja niihin liittyvien tiedonkeruupalveluiden hankinta. Hankinnan piiriin kuuluvat erilaisin menetelmin kerättävät liikenteen sujuvuus-, olosuhde- ja tilannetiedot sekä näiden jalostamiseen tarvittavat palvelut. DPS on jaettu viiteen eri osa-alueeseen: 1. Nopeus- ja sujuvuustieto 2. Olosuhdetieto 3. Tiestön kuntotieto 4. Liikenteen turvallisuus - läheltä piti tilanteet ja äkilliset toimenpiteet 5. Liikennemäärätieto DPS mahdollistaa tilaajalle pitkäaikaisen ja jatkuvasti kehittyvän järjestelmän, josta se voi joustavasti hankkia kulloiseenkin tarpeeseensa markkinoiden uusimpaan teknologiaan perustuvia tietopalveluja. Toimittajien kannalta DPS mahdollistaa uusimpien innovaatioiden tarjoamisen sekä toimittajajoukon laajentamisen järjestelmän voimassaolon aikana. Varsinaiset tietopalveluhankinnat tilaaja toteuttaa dynaamisen hankintajärjestelmän sisällä erillisinä kilpailutuksina. Hankintayksikkö voi tilata dynaamisen hankintajärjestelmän kohteena olevia palveluita vähäisessä määrin myös konsernin muiden yritysten tarpeisiin. Tällaisia yrityksiä ovat Liikenteenohjausyhtiö Fintraffic Oy (emoyhtiö), Fintraffic Lennonvarmistus Oy, Fintraffic Meriliikenteenohjaus Oy ja Fintraffic Raide Oy.
Interne Kennung: TIE-001014
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Dynaaminen hankintajärjestelmä (DPS) on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa toimittajat hakeutuvat hankintajärjestelmään jättämällä osallistumishakemuksen. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Kaikki perustamisvaiheessa määräaikaan mennessä jätetyt osallistumishakemukset käsitellään ennen ensimmäisiä DPS:n sisäisiä kilpailutuksia. Toisessa vaiheessa hankintayksikkö tekee hankintoja perustettavan dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisinä kilpailutuksina. Sisäisten kilpailutusten osalta ks. tarkemmin pääsopimusmalli (liite B) ja sisäisen kilpailutuksen prosessikuvaus (liite 3). Hankintayksikkö voi käyttää sisäisissä kilpailutuksissa myös sähköistä huutokauppaa. Järjestelmän sisällä tehtävien hankintojen kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteet määritellään tarkemmin hankintakohtaisissa tarjouspyynnöissä. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksyminen ei sido ehdokasta osallistumaan DPS:n sisäisiin kilpailutuksiin. Ehdokas voi valita, mihin järjestelmän sisällä järjestettäviin kilpailutuksiin se osallistuu. Dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS) voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan joko yhteen tai useampaan osa-alueeseen kerrallaan.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72300000 Datendienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72310000 Datenverarbeitung, 72313000 Datenerfassung, 72314000 Datenerhebung und -zusammentragung, 72316000 Datenanalyse, 72318000 Datenübertragung, 72319000 Datenbereitstellung, 72321000 Mehrwert-Datenbankdienste, 72322000 Datenverwaltung, 72330000 Inhalte- oder Datenstandardisierung und -Klassifizierung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1 - Nopeus- ja sujuvuustiedot
Beschreibung: Nopeus- liikennemäärä ja sujuvuustieto, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue - 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2 - Olosuhdetieto
Beschreibung: Olosuhdetieto, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3 - Tiestön kuntotieto
Beschreibung: Tiestön kuntotieto, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue - 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 4 - Liikenteen turvallisuus - läheltä piti tilanteet ja äkilliset toimenpiteet
Beschreibung: Liikenteen turvallisuus - läheltä piti tilanteet ja äkilliset toimenpiteet, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue - 4-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 5 - Liikennemäärätieto
Beschreibung: Liikennemäärätiedot, josta lisätietoa liitteessä Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: Osa-alue - 5-4