598411-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Medizinische Geräte – FURNIZARE SISTEM COMPLEX DE TERAPIA DURERII
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: FURNIZARE SISTEM COMPLEX DE TERAPIA DURERII
Beschreibung: Achiziția are ca obiect furnizarea unui sistem complex de terapia durerii, conceput ca o soluție medicală completă și unitară, destinată evaluării, tratamentului intervențional, monitorizării și îngrijirii pacienților cu sindroame dureroase acute și cronice. Sistemul va cuprinde următoarele componente: sistem de neuromonitorizare a funcțiilor nervoase, echipament de ablație cu radiofrecvență, sistem de crioablație, ecograf multidisciplinar, masă radiotransparentă și pat electric cu sistem de cântărire și saltea antiescară. Componentele sistemului îndeplinesc funcții distincte, dar complementare, și vor asigura suportul tehnologic necesar desfășurării unui flux clinic complet, de la pregătirea, poziționarea și evaluarea imagistică a pacientului până la monitorizarea funcțiilor nervoase, aplicarea tehnicilor terapeutice intervenționale și supravegherea postprocedurală. Sistemul va fi furnizat nou, neutilizat, în configurație completă și funcțională, împreună cu toate accesoriile, aplicațiile software, licențele și elementele necesare utilizării potrivit destinației. Contractul va include transportul, manipularea, montajul, instalarea, configurarea, testarea și punerea în funcțiune a sistemului, instruirea personalului desemnat, predarea documentației tehnice și de conformitate, precum și asigurarea garanției, mentenanței și suportului tehnic, în condițiile prevăzute în Caietul de sarcinsI. Sistemul va fi furnizat în conformitate cu cerințele prevăzute în Caietul de sarcini. Autoritatea contractanta va raspunde solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Termenul limită până la care se pot solicitat clarificări de către operatorii economici interesați de accesul la procedura de atribuire: pana in a 18-a zi inainte de termenul limita pentru primirea ofertelor (Conform art.160 alin. 2 si art.161 din Legea 98/2016).
Interne Kennung: 4382558_2026_PAAPD1636688
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Achiziția publică constă în furnizarea unui sistem complex de terapia durerii, destinat dezvoltării și modernizării capacității Spitalului Clinic „Sfânta Maria” de evaluare, tratament intervențional, monitorizare și îngrijire a pacienților cu sindroame dureroase acute și cronice. Sistemul va fi alcătuit din: sistem de neuromonitorizare a funcțiilor nervoase, echipament de ablație cu radiofrecvență, sistem de crioablație, ecograf multidisciplinar, masă radiotransparentă și pat electric cu sistem de cântărire și saltea antiescară. Componentele sistemului îndeplinesc funcții medicale distincte, dar complementare, și sunt destinate utilizării coordonate în cadrul aceluiași flux clinic. Acestea vor asigura suportul necesar pentru pregătirea și poziționarea pacientului, ghidarea imagistică a procedurilor, identificarea și monitorizarea structurilor nervoase, aplicarea tehnicilor terapeutice intervenționale și supravegherea postprocedurală. Sistemul va fi furnizat nou, neutilizat și nerecondiționat, în configurație completă și funcțională, împreună cu toate accesoriile, dispozitivele auxiliare, cablurile, conexiunile, aplicațiile software, licențele și celelalte elemente necesare instalării, punerii în funcțiune și utilizării în condiții normale și de siguranță, potrivit destinației medicale. Achiziția include, cu titlu accesoriu furnizării, transportul, manipularea și livrarea la amplasamentul indicat de Autoritatea contractantă, despachetarea, montajul, instalarea, configurarea, racordarea la infrastructura disponibilă, calibrarea, testarea, efectuarea verificărilor funcționale și punerea în funcțiune a întregului sistem. Contractantul va asigura, de asemenea, instruirea personalului medical și tehnic desemnat, predarea documentației tehnice, de utilizare, de conformitate și de service, precum și serviciile de garanție, mentenanță preventivă și corectivă și suport tehnic, în condițiile stabilite prin Caietul de sarcini. Toate obligațiile privind furnizarea, instalarea, punerea în funcțiune și instruirea personalului vor fi îndeplinite în termen de maximum 60 de zile calendaristice de la data primirii comenzii emise de Autoritatea contractantă. Instalarea, testarea și punerea în funcțiune a întregului sistem vor fi finalizate în termen de maximum 5 zile calendaristice de la data livrării fizice complete a tuturor componentelor. Sistemul va beneficia de o perioadă minimă de garanție completă de 24 de luni, calculată de la data recepției și punerii în funcțiune, iar contractantul va asigura disponibilitatea serviciilor de mentenanță, reparații și a pieselor de schimb pentru o perioadă de minimum 6 ani de la expirarea garanției, serviciile postgaranție urmând să facă obiectul unor achiziții distincte. Prin realizarea achiziției se urmărește obținerea unei soluții medicale complete și funcționale, care să permită desfășurarea coerentă și în condiții sporite de precizie și siguranță a procedurilor specifice terapiei durerii.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51410000 Installation von medizinischen Einrichtungen, 80511000 Ausbildung des Personals