598556-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen – Lapin hyvinvointialue - Sote-alan henkilöstövuokraus 2021-2025 DPS - Erikoislääkäreitä Länsi-Pohjan keskussairaalaan ja Lapin keskussairaalaan (osa-alueet 1 & 3-26)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lapin hyvinvointialue - Sote-alan henkilöstövuokraus 2021-2025 DPS - Erikoislääkäreitä Länsi-Pohjan keskussairaalaan ja Lapin keskussairaalaan (osa-alueet 1 & 3-26)
Beschreibung: Tarjouspyyntö perustui Hansel Oy:n perustamaan dynaamiseen hankintajärjestelmään ''Sote-alan henkilöstövuokraus 2021-2025 (DPS)''. Hankintayksikkö Lapin hyvinvointialue pyysi tarjouksia sosiaali- ja terveysalan erikoislääkäreiden henkilöstövuokrauksesta Länsi-Pohjan keskussairaalaan Kemiin ja Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohteena olevien palveluiden vähimmäisvaatimukset kuvattiin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Tämä hankinta koski sopimuskautta. Kaikkien hankintaan sisältyvien osa-alueiden ammattihenkilöiden toimeksiantojen ajankohta on 1.9.2026–30.9.2027, eli hankinnan kohteena olevien erikoislääkäreiden ensimmäiset työvuorot sovitaan syyskuulle 2026. Hankinta oli jaettu 26 osa-alueeseen. Tällä jälki-ilmoituksella ilmoitetaan muiden osa-alueiden kuin osa-alueen 2 lopputulos. Osa-alueista tehtiin osa-aluekohtainen hankintapäätös ja valittiin yksi (1) Toimittaja vastaamaan osa-alueen mukaisesta erikoislääkäreiden henkilöstövuokrauksesta. Hankinnan osa-aluejaon lähtökohtana oli tarvittavien erikoislääkäreiden erikoisalat ja sairaala, jonka palveluiden tuottamiseen vuokratyövoimaa hankittiin. Lisäksi osa-aluejakoa on tehty päivätyön ja päivystyksen erottelemiseksi sekä osittain päivystyksen ajankohtien ja yksittäisen kohdistetun etävastaanottopalvelutarpeen perusteilla. Hankinnan osa-alueet olivat 1. Gastroenterologia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 2. Kardiologia (Länsi-Pohjan keskussairaala) (lopputulosta ei ilmoiteta tällä jälki-ilmoituksella) 3. Reumatologia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 4. Endokrinologia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 5. Hematologia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 6. Sisätautien vapaamuotoinen päivystys arkipäivisin (Länsi-Pohjan keskussairaala) 7. Sisätautien vapaamuotoinen päivystys viikonloppuisin ja arkipyhinä (Länsi-Pohjan keskussairaala) 8. Ortopedia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 9. Gastrokirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 10. Urologia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 11. Verisuonikirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 12. Plastiikkakirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 13. Neurokirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala) 14. Pehmytkirurgian vapaamuotoinen päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala) 15. Ortopedian vapaamuotoinen päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala) 16. Anestesiologian ja tehohoidon päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala) 17. Anestesiologian ja tehohoidon päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala) 18. Yleisradiologin päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala) 19. Toimenpideradiologin päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala) 20. Rintaradiologin päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala) 21. Radiologian etävastaanottopalvelu (Länsi-Pohjan keskussairaala) 22. Radiologian vapaamuotoinen päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala) 23. AKU1-päivystysvuorot (Länsi-Pohjan keskussairaala) 24. Gastroenterologia (Lapin keskussairaala) 25. Kardiologia (Lapin keskussairaala) 26. Reumatologia (Lapin keskussairaala). Kunkin osa-alueen hankinnan kohteena oleva henkilöstövuokraus vaatimuksineen sekä sitoumukseton arvio ostettavan palvelun määrästä kuvattiin tarjouspyynnön liitteessä "Palvelukuvaus". Tarjouspyynnössä ilmoitettu hankinnan kaikkien osa-alueiden (ml. osa-alue 2) sitoumukseton ennakoitu kokonaisarvo sopimuskaudella oli arviolta yhteensä 6 100 000 euroa (ilman ALV).
Interne Kennung: LAPHA:12629/02.08.0.1/2025
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79624000 Überlassung von Pflegepersonal, 79625000 Überlassung von medizinischem Personal, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85141000 Dienstleistungen von medizinischem Personal, 85142000 Dienstleistungen von nichtärztlichem Personal, 85300000 Dienstleistungen des Sozialwesens und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Gastroenterologia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Gastroenterologian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Reumatologia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Reumatologian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 3-1
Los: LOT-0003
Titel: Endokrinologia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Endokrinologian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 4-2
Los: LOT-0004
Titel: Hematologia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Hematologian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 5-3
Los: LOT-0005
Titel: Sisätautien vapaamuotoinen päivystys arkipäivisin (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Sisätautien vapaamuotoisen päivystyksen arkipäivisin (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 6-4
Los: LOT-0006
Titel: Sisätautien vapaamuotoinen päivystys viikonloppuisin ja arkipyhinä (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Sisätautien vapaamuotoisen päivystyksen viikonloppuisin ja arkipyhinä (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 7-5
Los: LOT-0007
Titel: Ortopedia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Ortopedian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 8-6
Los: LOT-0008
Titel: Gastrokirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Gastrokirurgian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 9-7
Los: LOT-0009
Titel: Urologia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Urologian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 10-8
Los: LOT-0010
Titel: Verisuonikirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Verisuonikirurgian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 11-9
Los: LOT-0011
Titel: Plastiikkakirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Plastiikkakirurgian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 12-10
Los: LOT-0012
Titel: Neurokirurgia (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Neurokirurgian (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 13-11
Los: LOT-0013
Titel: Pehmytkirurgian vapaamuotoinen päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Pehmytkirurgian vapaamuotoisen päivystyksen (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 14-12
Los: LOT-0014
Titel: Ortopedian vapaamuotoinen päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Ortopedian vapaamuotoisen päivystyksen (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 15-13
Los: LOT-0015
Titel: Anestesiologian ja tehohoidon päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Anestesiologian ja tehohoidon päivätyön (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 16-14
Los: LOT-0016
Titel: Anestesiologian ja tehohoidon päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Anestesiologian ja tehohoidon päivystyksen (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 17-15
Los: LOT-0017
Titel: Yleisradiologin päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Yleisradiologin päivätyön (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 18-16
Los: LOT-0018
Titel: Toimenpideradiologin päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Toimenpideradiologin päivätyön (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 19-17
Los: LOT-0019
Titel: Rintaradiologin päivätyö (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Rintaradiologin päivätyön (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 20-18
Los: LOT-0020
Titel: Radiologian etävastaanottopalvelu (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Radiologian etävastaanottopalvelu (Länsi-Pohjan keskussairaala) tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 21-19
Los: LOT-0021
Titel: Radiologian vapaamuotoinen päivystys (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: Radiologian vapaamuotoisen päivystyksen (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 22-20
Los: LOT-0022
Titel: AKU1-päivystysvuorot (Länsi-Pohjan keskussairaala)
Beschreibung: AKU1-päivystysvuorojen (Länsi-Pohjan keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 23-21
Los: LOT-0023
Titel: Gastroenterologia (Lapin Keskussairaala)
Beschreibung: Gastroenterologian (Lapin Keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 24-22
Los: LOT-0024
Titel: Kardiologia (Lapin Keskussairaala)
Beschreibung: Kardiologian (Lapin Keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 25-23
Los: LOT-0025
Titel: Reumatologia (Lapin Keskussairaala)
Beschreibung: Reumatologian (Lapin Keskussairaala) palvelut tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 26-24