2. Verfahren
Verfahren
Titel: Insamling och transport av mat- och restavfall
Beschreibung: Åre kommun avser genom denna upphandling att teckna avtal om insamling, transport, omlastning och fjärrtransport av kommunalt avfall inom Åre kommun (”Uppdraget”). Uppdraget omfattar bland annat: - Insamling av restavfall och matavfall från hushåll och verksamheter. - Tömning av avfallskärl, containrar, komprimatorer samt mark- och underjordsbehållare. - Budade extratömningar och akuta extratömningar. - Tömning av uppsamlingsplats inklusive betalsäckstationer och CUS. - Transport av avfall från abonnent till omlastningsstation. - Tillhandahållande av omlastningsstation samt vägning och omlastning av insamlat avfall. - Fjärrtransport av avfall till behandlingsanläggning. - Utsättning, utbyte, återtag, märkning, registrering och enklare reparation av avfallskärl. Beställaren ansvarar för kundtjänst, abonnentregister och fakturering av avfallsavgifter. Uppdraget omfattar hela Åre kommun inklusive öar med fast landförbindelse. Uppdraget är inte föremål för anbudsräkning i egen regi. Avtalets fullständiga omfattning, krav och villkor framgår av upphandlingsdokumenten i dess helhet, inklusive kravspecifikationen med tillhörande bilagor och underavsnitt.
Interne Kennung: SUF_TEK_REN_Avfallshämtning_260723
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen, 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen, 90511200 Einsammeln von Hausmüll, 90511300 Müllsammlung, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall, 90512000 Avfallstransport
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000