598921-2026 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen – Dynamisk Indkøbssystem på mindre, planlagte graveopgaver
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelDynamisk Indkøbssystem på mindre, planlagte graveopgaver
BeschreibungNovafos A/S og dennes koncernforbundne selskaber jf. Udbudsbilag vedrørende koncernforbundne selskaber, etablerer med nærværende udbud et dynamisk indkøbssystem med henblik på at sikre en fleksibel og effektiv indkøbsramme for mindre, planlagte gravearbejder inden for forsyningsområdet. Det dynamiske indkøbssystem skal anvendes til opgaver, hvor entrepriseudgiften som udgangspunkt ikke overstiger 5 mio. kr. Opgaverne vil typisk omfatte mindre gravearbejder såsom opgravning og retablering i forbindelse med ledningsarbejder, stiktilslutninger, brøndjusteringer og lignende aktiviteter. Opgaverne vil blive tildelt ved miniudbud blandt de leverandører, der er optaget i systemet. Indkøbssystemet giver dermed mulighed for løbende konkurrenceudsættelse, samtidig med at der sikres adgang til et kvalificeret og kapacitetsmæssigt robust leverandørfelt.
Vorherige Bekanntmachung843070-2025
Interne Kennung625255
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelKategori 1: Gravearbejder på maksimalt 3,5 meters dybde og ledninger op til og med Ø400 mm. indvendig diameter.
BeschreibungDenne kategori omfatter gravearbejder, der udføres som led i etableringen af mindre pumpestationer. Arbejderne omfatter typisk: •Forberedelse af udgravning, herunder indhentning af ledningsoplysninger, ansøgning af relevante tilladelser og afklaring med relevante myndigheder •Udførelse af selve gravearbejdet, herunder opbrydning af belægning, afspærring, udgravning og bortskaffelse af jord •Afsluttende arbejder, herunder tilfyldning, komprimering, retablering af belægninger og asfaltarbejder •Etablering af rørføringer, eventuelt ved styret underboring Denne kategori omfatter gravearbejder i tilknytning til anlægs- og vedligeholdelsesarbejder på ledningsnet og brønde. Det kan f.eks. være: •Etablering, udskiftning og reparation af brønde •Etablering, reetablering og reparation af stik og hovedledninger •Forberedelse og gennemførelse af gravearbejder som nævnt under kategori 1 •Udgravning i forbindelse med tekniske installationer •Terrænregulering •Etablering af adgangsveje eller midlertidige arbejdsarealer Arbejderne kan forekomme både på offentlige arealer og privat grund og vil ofte kræve koordinering med trafikale hensyn. Fælles for opgaverne er, at de udføres som hovedentreprise, hvor entreprenøren har ansvar for koordinering af eventuelle fagentrepriser og myndighedsforhold. Ved opgaver, der falder inden for flere kategorier, forbeholder Novafos sig retten til at tildele opgaven under den kategori, der efter en samlet vurdering bedst afspejler arbejdets hovedindhold.
Interne Kennung626408