598931-2026 - Ergebnis
Finnland – Baustoffe – Kiinteistöhuollon LVI- ja sähkötarvikkeet palveluvarastosta
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kiinteistöhuollon LVI- ja sähkötarvikkeet palveluvarastosta
Beschreibung: Hankinnan tavoitteena on järjestää tilaajan käyttöön tarkoitettujen varastotuotteiden tavarantoimitukset logistisesti optimoidusti, kustannustehokkaasti ja siten, että tavarantoimitusten järjestämisestä aiheutuu tilaajille mahdollisimman vähän työtä. Tilaajan tavoitteena on saada kilpailukykyiset hankintahinnat kaikille hankittaville rakennusmateriaaleille. Osatarjoukset tai vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Hankintaa ei jaeta osiin, koska hankinnan osiin jakaminen lisäisi merkittävästi vastuunjakoa koskevia epäselvyyksiä ja hankintayksikön koordinointitarvetta. Tilaajaa valitsee yhden toimittajan, jonka kanssa se tekee sopimuksen. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajille määräostovelvoitetta. Sopimus ei muodosta toimittajalle yksinoikeutta. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 1. Tuotteiden arvioitu vuosittainen tarve on kuvattu tarjouspyynnön liitteellä 4. Hankinnan vuosittainen arvo on noin 250 000 euroa (alv 0 %).
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintaan sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, ”hankintalaki”) ja sen 34 §:ssä tarkoitettua neuvottelumenettelyä. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä tavarahankinta. Hankinta kilpailutetaan neuvottelumenettelyllä, koska hankintaan liittyy hankintalain 34 §:n 1 momentin 3 ja 4 kohdissa kuvattuja perusteita. Neuvottelumenettelyssä hankintayksikkö valitsee osallistumishakemuksen jättäneiden ehdokkaiden joukosta tarjoajat, jotka kutsutaan neuvotteluihin. Hankintayksikkö valitsee kolme (3) tarjoajaa, mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ehdokkaita on riittävästi. Mikäli ehdokkaita on vähemmän kuin kolme (3), hankintayksikkö voi valita myös vain 1 - 2 tarjoajaa neuvotteluihin. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäviä ehdokkaita on enemmän kuin kolme (3), hankintayksikkö arvioi ehdokkaat viimeisimmän vahvistetun tilikauden liikevaihdon suuruuden perusteella. Vertailussa arvostetaan liikevaihdon suuruutta. Osallistumishakemuksen tai tarjouksen tekemisestä, tarjouksen esittelystä, neuvotteluihin osallistumisesta tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta ehdokkaille tai tarjoajille korvausta. Hankintaan liittyvät hankintayksikön hankinta-asiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Jos yritys haluaa tarjousasiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat yrityksen itsensä vastattavia. Mikäli soveltuvuusvaatimukset täyttäviä osallistumishakemuksen jättäneitä' ehdokkaita
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44110000 Baustoffe
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31681410 Elektroartikel
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-051199-LOT-0001