598988-2026 - Wettbewerb
Polen – Erdgas – „Zakup w ramach umowy kompleksowej paliwa gazowego i jego dystrybucji na potrzeby jednostek organizacyjnych Województwa Pomorskiego”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel„Zakup w ramach umowy kompleksowej paliwa gazowego i jego dystrybucji na potrzeby jednostek organizacyjnych Województwa Pomorskiego”
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest Zakup w ramach umowy kompleksowej paliwa gazowego i jego dystrybucji na potrzeby jednostek organizacyjnych Województwa Pomorskiego. 2. Sprzedaż Paliwa Gazowego będzie się odbywać na warunkach określonych przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (tj. Dz. U. z 2026 r. poz. 43 ) oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych, w szczególności: rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu gazowego (tj. Dz. U. z 2025 r., poz. 1382 ze zm.), Rozporządzenie Ministra Energii z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie paliwami gazowymi (tj. Dz. U. z 2021 r., poz. 280 ze zm.) a także ustawy z dnia 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu (Dz. U. z 2022 r., poz. 202 ze zm.) oraz zgodnie z taryfą dla paliwa gazowego OSD, jak również przepisami Kodeksu cywilnego, postanowieniami Umowy, postanowieniami Specyfikacji Warunków Zamówienia oraz stawkami zawartymi w formularzu oferty dla danego punktu poboru. 3. Zakup odbywał się na podstawie umowy kompleksowej zawartej między Wykonawcą a Zamawiającym. 4. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został określony w załączniku nr 1 do SWZ oraz w projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do SWZ. 5. Prawem właściwym dla niniejszego zamówienia (w tym dla umowy zawartej w wyniku niniejszego postępowania i dla oceny skutków prawnych wszystkich dokumentów w tym zamówieniu) jest prawo polskie z uwzględnieniem prawa Unii Europejskiej. 6. Przedmiot zamówienia nie został podzielony na części: Przedmiot zamówienia ma ustalone parametry jakościowe, które określa ustawa Prawo energetyczne. Przedmiot zamówienia z powodów ekonomicznych nie został podzielony na części. Dokonując podziału przedmiotowego zamówienia na części uzyskanie wskazanego powyżej efektu nie byłoby możliwe z uwagi na brak efektu skali, który dla potencjalnego wykonawcy skutkuje zapewnieniem sprzedaży w okresie realizacji przedmiotu zamówienia atrakcyjnego, stosunkowo dużego wolumenu paliwa gazowego w ramach stabilnego, bezpiecznego kontraktu. Ponadto, kolejną przesłanką braku podziału niniejszego zamówienia na części jest jego tożsamość przedmiotowa, tożsamość czasowa i możliwość realizacji zamówienia przez jednego wykonawcę. Podział zamówienia na części spowodowałby z pewnością nadmierne koszty jego organizacji oraz przy dużej liczbie punktów poboru paliwa gazowego również nadmierne trudności techniczne. Należy dodatkowo stwierdzić, że konieczność skoordynowania działań w przypadku podziału na części zagrażałaby prawidłowej realizacji całości zamówienia. 7. Zamawiający nie zastrzega możliwości ubiegania się o zamówienie wyłącznie przez Wykonawców, o których mowa w art. 94 ustawy Pzp. 8. Zamawiający nie dopuszcza możliwości złożenia oferty wariantowej, o której mowa w art. 92 ustawy Pzp, tzn. oferty przewidującej odmienny sposób wykonania zamówienia niż określony w niniejszej SWZ. 9. We wszystkich zapisach SWZ oraz jej załącznikach, w których Zmawiający, ze względu na brak możliwości opisania przedmiotu zamówienia w wystarczająco precyzyjny i zrozumiały sposób, odwołuje się do norm, ocen technicznych, specyfikacji technicznych lub systemów referencji technicznych, bądź wskazane są znaki towarowe, patenty, źródła pochodzenia lub szczególne procesy, które charakteryzują produkty lub usługi dostarczane przez konkretnego wykonawcę, zgodnie z art. 99 ust. 5 oraz art. 101 ust. 4 ustawy Pzp, Zamawiający dopuszcza rozwiązania równoważne. 10. W przypadku, gdy w dokumentach, które stanowią opis przedmiotu zamówienia podano nazwy materiałów, produktów konkretnych producentów to należy traktować to jedynie jako określenie pożądanego standardu i jakości. We wszystkich takich sytuacjach Wykonawca może zaoferować równoważne materiały, produkty o co najmniej takich samych parametrach technicznych oraz jakościowych. Przez równoważność produktu rozumie się zaoferowanie produktu, którego parametry techniczne zastosowanych materiałów, wydajność, trwałość oraz jakość jest nie gorsza od jakości produktów opisanych w SWZ. 11. Wykonawca, który powołuje się na rozwiązania równoważne, jest zobowiązany wykazać, że oferowane przez niego rozwiązanie spełnia wymagania określone przez Zamawiającego. W takim przypadku, Wykonawca załącza do oferty wykaz rozwiązań równoważnych wraz z jego opisem lub normami. 12. Zamawiający nie przewiduje zawarcia umowy ramowej i ustanowienia dynamicznego systemu zakupów oraz nie przewiduje wyboru oferty najkorzystniejszej z zastosowaniem aukcji elektronicznej. 13. Zamawiający nie przewiduje udzielania zamówień na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 8 ustawy Pzp. 14. Zamawiający nie dopuszcza składania oferty w postaci katalogów elektronicznych ani dołączania katalogów elektronicznych do oferty, w sytuacji określonej w art. 93 ustawy Pzp. 15. Zamawiający nie przewiduje rozliczenia w walutach obcych. Rozliczenie zamówienia prowadzone jest w PLN.
Interne KennungDAZ-Z.272.46.2026
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des Verfahrens1. O udzielenie przedmiotowego zamówienia mogą się ubiegać Wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu określone przez Zamawiającego. 2. Zamawiający wymaga spełnienia warunku udziału w postępowaniu, w zakresie uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów, tj.: a) Wykonawca posiada aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami gazowymi zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne; oraz b) w przypadku Wykonawcy będącym właścicielem sieci dystrybucyjnej: posiada aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji paliwa gazowego zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne; lub c) w przypadku Wykonawcy nie będącym właścicielem sieci dystrybucyjnej: posiada obowiązującą co najmniej od dnia złożenia oferty do końca wykonywania przedmiotu zamówienia, umowę generalną dystrybucji dla usługi kompleksowej dla podmiotów instytucjonalnych zawartą z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Zgodnie z powyższym, Wykonawca winien wykazać się spełnianiem warunku opisanego w pkt 2 lit. a) oraz warunku opisanego w pkt 2 lit. b) lub pkt 2 lit. c). W przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia warunki, o których mowa w ust. 2 powyżej zostaną spełnione, jeżeli: a) co najmniej jeden Wykonawca będzie posiadał aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu paliwami gazowymi zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne i będzie odpowiedzialny za realizację świadczenia objętego koncesją oraz b) co najmniej jeden Wykonawca będzie posiadał aktualną koncesję wydaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie dystrybucji paliwa gazowego zgodnie z ustawą z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo Energetyczne i będzie odpowiedzialny za realizację świadczenia objętego koncesją lub c) co najmniej jeden Wykonawca będzie posiadał obowiązującą, co najmniej od dnia złożenia oferty do końca wykonywania przedmiotu zamówienia, umowę generalną dystrybucji dla usługi kompleksowej dla podmiotów instytucjonalnych zawartą z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego – w tym przypadku (tj. w przypadku posiadania ww. umowy generalnej dystrybucji) musi być to ten sam podmiot, który wykazał się posiadaniem koncesji, o której mowa w pkt a).
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09123000 Erdgas
Zusätzliche Einstufung (cpv): 65200000 Gasversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungPrzedmiotem zamówienia jest Zakup w ramach umowy kompleksowej paliwa gazowego i jego dystrybucji na potrzeby jednostek organizacyjnych Województwa Pomorskiego. 1.Postępowanie prowadzone jest w j.polskim,w formie elektronicznej, za pośrednictwem Platformy zakupowej. 2.Komunikacja między Zamawiającym,a Wykonawcami, w tym wszelkie oświadczenia, wnioski, zawiadomienia oraz informacje, przekazywane winny być za pośrednictwem Platformy zakupowej za pomocą formularza „Wyślij wiadomość do zamawiającego”.W przypadku gdy wykonawca jest już zalogowany do systemu platformazakupowa.pl formularz wysyłania wiadomości“Wyślij wiadomość do zamawiającego”jest odblokowany i nie wymaga dodatkowej weryfikacji.Jeśli wykonawca nie jest zalogowany przed rozpoczęciem wypełniania formularza“Wyślij wiadomość do zamawiającego”wykonawca zobowiązany jest do odblokowania formularza poprzez potwierdzenie swojej tożsamości.Odblokowanie formularza możliwe jest poprzez podanie jednorazowego kodu autoryzacyjnego(bez konieczności zakładania konta)lub zalogowanie się do systemu platformazakupowa.pl(zalecane). 3.Za datę przekazania(wpływu) oświadczeń,wniosków,zawiadomień oraz informacji przyjmuje się datę ich przesłania za pośrednictwem Platformy zakupowej poprzez kliknięcie przycisku„Wyślij wiadomość do zamawiającego”po których pojawi się komunikat,że wiadomość została wysłana do Zamawiającego. 4.Zamawiający dopuszcza,awaryjnie,komunikację za pośrednictwem poczty elektronicznej. Adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do kontaktu z Wykonawcami:zamowienia@pomorskie.eu(nie dotyczy składania ofert wraz z załącznikami). 5.Zamawiający będzie przekazywał Wykonawcom informacje elektronicznie za pośrednictwem Platformy zakupowej. Informacje,zawiadomienia,zmiany,odpowiedzi-Zamawiający będzie zamieszczał na Platformie zakupowej.Korespondencja,której zgodnie z obowiązującymi przepisami adresatem jest konkretny Wykonawca,będzie przekazywana elektronicznie za pośrednictwem Platformy zakupowej do konkretnego Wykonawcy,na adres mailowy wskazany w ofercie Wykonawcy. 6.Wykonawca,jako podmiot profesjonalny,ma obowiązek sprawdzania komunikatów i wiadomości przesłanych przez Zamawiającego,bezpośrednio na Platformie zakupowej oraz na poczcie elektronicznie–pod adresem wskazanym w ofercie,gdyż system powiadomień może ulec awarii lub powiadomienie może trafić do folderu SPAM. 7.Zamawiający wskazuje niezbędne wymagania techniczne umożliwiające pracę na Platformie zakupowej,tj.1)Łącze internetowe o przepustowości co najmniej 2Mbit/s;2)przeglądarka internetowa EDGE,Chrome lub FireFox w najnowszej dostępnej wersji,z włączoną obsługą języka Javascript,akceptująca pliki typu „cookies” lub możliwością korzystania z lokalnej pamięci przeglądarki. platformazakupowa.pl jest zoptymalizowana dla minimalnej rozdzielczości ekranu 1280x768pikseli. Ponadto Zamawiający informuje,że występuje limit objętości plików lub spakowanych folderów w zakresie całej oferty lub wniosku do liczby 10plików lub spakowanych folderów(pliki można spakować programem do archiwizacji np.7-Zip)przy maksymalnej wielkości 150MB dla każdego pliku. 8.Wykonawca, przystępując do niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego: 1)akceptuje warunki korzystania z Platformy zakupowej określone w Regulaminie zamieszczonym na stronie Platformy w zakładce „Regulamin" oraz uznaje go za wiążący,2)zapoznał i stosuje się do aktualnej Instrukcji składania ofert/wniosków dostępnej pod adresem:https://platformazakupowa.pl/strona/45-instrukcje. 9.Zamawiający nie ponosi odpowiedzialności za złożenie oferty w sposób niezgodny z Instrukcją korzystania z Platformy zakupowej w szczególności za sytuację, gdy Zamawiający zapozna się z treścią oferty przed upływem terminu składania ofert(np.złożenie oferty w zakładce„Wyślij wiadomość do zamawiającego”). Taka oferta zostanie uznana przez Zamawiającego za ofertę handlową i nie będzie brana pod uwagę w przedmiotowym postępowaniu ponieważ nie został spełniony obowiązek narzucony w art. 221ustawy Pzp. 10.Zamawiający informuje,że instrukcje korzystania z Platformy zakupowej,dotyczące w szczególności logowania,składania wniosków o wyjaśnienie treści SWZ, składania ofert oraz innych czynności podejmowanych w niniejszym postępowaniu przy użyciu Platformy zakupowej znajdują się w zakładce„Instrukcje dla Wykonawców"na stronie internetowej pod adresem:platformazakupowa.pl/strona/45-instrukcje. Pozostałe informacje zawarte na Platformie,a nie dotyczące technicznego z niej korzystania,nie są wiążące dla Wykonawców. 11.Zgodnie z art. 135ustawy Pzp,Wykonawca może zwrócić się do Zamawiającego z wnioskiem o wyjaśnienie treści SWZ. 12.Zamawiający jest obowiązany udzielić wyjaśnień niezwłocznie,jednak nie później niż na 6dni przed upływem terminu składania ofert, pod warunkiem że wniosek o wyjaśnienie treści SWZ wpłynął do Zamawiającego nie później niż na 14 dni przed upływem terminu składania ofert. 13.Jeżeli Zamawiający nie udzieli wyjaśnień w terminie,o którym mowa w ust.12,przedłuża termin składania ofert o czas niezbędny do zapoznania się wszystkich zainteresowanych Wykonawców z wyjaśnieniami niezbędnymi do należytego przygotowania i złożenia ofert. 14.W przypadku gdy wniosek o wyjaśnienie treści SWZ nie wpłynął w terminie,o którym mowa w ust.12,Zamawiający nie ma obowiązku udzielania wyjaśnień SWZ oraz obowiązku przedłużenia terminu składania ofert. 15.Przedłużenie terminu składania ofert, o których mowa w ust.13,nie wpływa na bieg terminu składania wniosku o wyjaśnienie treści SWZ. 16.Treść zapytań wraz z wyjaśnieniami Zamawiający udostępnia,bez ujawniania źródła zapytania na Platformie Zakupowej. 17.W zakresie kwestii nieuregulowanych niniejszą SWZ obowiązują przepisy ustawy Pzp oraz Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia30.12.2020r. w sprawie sposobu sporządzania i przekazywania informacji oraz wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych oraz środków komunikacji elektronicznej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego lub konkursie.