See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om levering af Højkapacitetspumper samt supplerende materiel - Prækvalifikation
Beschreibung: Udbuddet omfatter en rammeaftale på levering af højkapacitetspumper samt relateret materiel til håndtering af opgaver i forbindelse med klimarelateret indsats ved stormflod samt ved indsatser hvor der er behov for ekstern vandforsyning. (I udbudsbetingelserne betegnet som levering af pumpemateriel).
Interne Kennung: 25/5881 - 265356656
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: I dette udbud gælder Lov nr. 1564 af 15. december 2015 (herefter ”Udbudsloven”).I henhold til udbudsbekendtgørelse nr. 265356656 udbydes opgaven efter udbudsformen udbud med forhandling, jf. Udbudslovens afsnit II om offentlige indkøb over tærskelværdien. Vilkårene for gennemførelse af udbud med forhandling følger af udbudslovens §§ 61-66.Ordregiver har mulighed for at gennemføre udbuddet som udbud med forhandling, da betingelserne i udbudslovens § 61, stk. 1, litra a og b, er opfyldt.Udbuddet gennemføres i tre faser. Den første fase (prækvalifikationsfasen) er beskrevet i afsnit 3 nedenfor. Den anden fase (tilbudsfasen) er beskrevet i afsnit 4. Den tredje fase (forhandlingsfasen) er beskrevet i afsnit 5.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42122110 Pumpen für die Brandbekämpfung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42122000 Pumpen, 42122130 Wasserpumpen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver ønsker derfor en option på forlængelse af rammeaftalen i 2 x 12 måneder, således at den samlede maksimale varighed af rammeaftalen er 72 måneder.