599283-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste – Jord- og materialedisponering - renovering af Gribskovbanen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelJord- og materialedisponering - renovering af Gribskovbanen
BeschreibungUdbuddet vedrører modtagelse, kartering, sortering, analyse, håndtering og slutdisponering af jord, skærver, sten, grus og øvrige materialer fra sporrenoveringen af Gribskovbanen. Ydelsen omfatter blandt andet indvejning, registrering, prøvetagning, kemiske analyser og klassificering af jorden. Materialerne omfatter både uklassificeret og forklassificeret jord samt lettere og kraftigt forurenede fraktioner. Der skal også kunne håndteres våd jord, organisk materiale, materialer med pileurt samt frasorterede skærver, sten og brokker. Hovedparten af opgaven forventes udført fra april til december 2027, og modtageberedskabet skal opretholdes til ultimo juli 2028.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90522000 Dienstleistungen für verseuchten Boden, 90522200 Beseitigung von verseuchtem Boden
5. Los
LosLOT-0000