599307-2026 - Wettbewerb
Finnland – Druckereidienste und verbundene Dienstleistungen des Druckgewerbes – Lähellä-lehden paino-, postitus- ja jakelupalvelu
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lähellä-lehden paino-, postitus- ja jakelupalvelu
Beschreibung: Hankinnan kohteena on Omaishoitajaliitto ry:n Lähellä-lehden paino-, postitus- ja jakelupalvelu sekä tarvittaessa lehden taittoon liittyvät palvelut (jäljempänä "Palvelu") tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan kohde ja sitä koskevat vaatimukset on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnön liitteissä. Osatarjoukset eivät ole sallittuja, koska hankinta kohdistuu yhteen kokonaisuuteen, eikä sen jakaminen ole mielekästä taikka kiinnostavaa tarjoajille kilpailutukseen osallistumisen näkökulmasta. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Hankinnasta on toteutettu markkinakartoitus ennen sen julkaisua. Tilaaja valitsee yhden (1) toimittajan, jonka kanssa se tekee puitesopimuksen. Sopimus alkaa allekirjoituksesta tai myöhemmin määriteltynä ajankohtana (esim. 1.1.2027) ja on voimassa 48 kuukautta. Tarjouspyynnössä esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä puitesopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta tai Toimittajalle yksinoikeutta tuottaa Palvelua. SALATUN AINEISTON ANTAMINEN TARJOUSLASKENTAAN Tarjouslaskentaa varten tarkemmat tiedot annetaan salatulla postilla seuraavin edellytyksin: 1) tarjoaja pyytää tiedot sähköpostilla osoitteeseen viestinta@omaishoitajat.fi 2) hankintayksikkö lähettää sähköisellä allekirjoituspyynnöllä salassapitositoumuksen allekirjoitettavaksi 3) allekirjoitettua salassapitositoumusta vasten toimitetaan salatulla postilla tarjoajalle aineisto jakelun hinnoittelua varten 4) kun tarjous on annettu tai tarjoajalla ei ole tarvetta enää tiedoille, tarjoaja kuittaa osoitteeseen viestinta@omaishoitajat.fi, että materiaali on tuhottu tietoturvallisesti Tarjoajan on tuhottava salassa pidettävä aineisto, kun tarjoajalla ei ole enää perusteita pitää salassa pidettävää aineistoa hallussaan (viimeistään kun hankintapäätös on saanut lainvoiman). Tarjoajan tulee ilmoittaa hankintayksikölle, kun se on tuhonnut salassa pidettävän aineiston.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Kilpailutuksen perusteella muodostetaan yhden (1) toimittajan puitejärjestely. Hankinnan enimmäisarvo on 300.000 euroa (ALV 0 %), joka ei ole tilaajaa sitova, eikä kyseessä ole ostolupaus, vaan hankintalain määrittämän, pakollisen enimmäisarvon ilmoittaminen koko puitejärjestelylle. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tarjouksen tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Menettelyn vaiheet ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1.Avaa tarjoukset 2.Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset ESPD-lomakkeen tiedoista ja tarjouksesta. 3.Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4.Vertailee tarjoukset 5.Valitsee parhaan tarjouksen 6.Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 7.Pyytää ja tarkastaa parhaan tarjouksen antajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset (tarvittaessa tämä voidaan toteuttaa ennen hankintapäätöksen tiedoksiantoa) 8.Solmii hankintasopimuksen voittajan kanssa. Hankintasopimus syntyy vasta kirjallisen sopimuksen allekirjoittamisella. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen ja muutoksenhakuohjeineen tiedoksi.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79800000 Druckereidienste und verbundene Dienstleistungen des Druckgewerbes
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79821000 Fertigstellung im Bereich Druck, 79810000 Druckereidienste, 79820000 Dienstleistungen des Druckgewerbes, 79824000 Druckerei- und Verteilerdienste, 79800000 Druckereidienste und verbundene Dienstleistungen des Druckgewerbes, 79823000 Dienstleistungen im Bereich Druck und Lieferung, 79811000 Digitaldruck
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-050607-LOT-0001