599399-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigung von Abwässerkanälen – Levering af slamsugning, Spuling, drift af pumpestationer og TV-inspektion til Ringsted Spildevand og Ringsted Centralrenseanlæg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelLevering af slamsugning, Spuling, drift af pumpestationer og TV-inspektion til Ringsted Spildevand og Ringsted Centralrenseanlæg
BeschreibungUdbuddet vedrører en aktiv og en hvilende kontrakt på levering af Slamsugning, Spuling og Drift af Pumpestationer samt option på en mindre mængde TV-inspektion af brønde og ledninger. Opgaverne kan være både planlagte, opgaver der bestilles ad hoc eller være akutte. Opgaverne skal kunne gennemføres i hele Ordregivers forsyningsområde. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til Bilag 2 – Kravspecifikation samt Bilag 3 – Tilbudsliste og eventuelle rettelser i forbindelse med spørgsmål og svar (bilag 1).
Interne Kennung742021
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet afholdes som et almindeligt offentligt udbud, hvor alle leverandører kan afgive tilbud. Der udbydes en aktiv kontrakt og en hvilende kontrakt.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90470000 Reinigung von Abwässerkanälen
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af Slamsugning, Spuling og Drift af Pumpestationer samt option på en mindre mængde TV-inspektion af brønde og ledninger. Opgaverne kan være både planlagte, opgaver der bestilles ad hoc eller være akutte. Opgaverne skal kunne gennemføres i hele Ordregivers forsyningsområde. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til Bilag 2 – Kravspecifikation samt Bilag 3 – Tilbudsliste og eventuelle rettelser i forbindelse med spørgsmål og svar (bilag 1). Der indgås en aktiv kontrakt og en hvilende kontrakt, da Ordregiver har et ansvar i forhold til forsyningssikkerheden i Danmark. Skulle der opstå en situation, hvor den leverandør der har den aktive kontrakt ikke kan levere og har et leverancestop, fx på grund af selskabsretlige udfordringer, konflikt mellem Ordregiver og Leverandør, ophævelse af aftale m.m., har Ordregiver herefter mulighed for at vække den hvilende kontrakt til live, hvorefter den hvilende kontrakt bliver den nye aktive kontrakt.
Optionen
Beschreibung der OptionenTilbudsgiver kan i forbindelse med tilbudsgivningen tilbyde Ordregiver at levere TV ydelser, såfremt Tilbudsgiver ønsker at tilbyde denne ydelse enten ved selv at levere eller ved at levere gennem underleverandør. Ordregiver kan vælge at aftage TV-inspektion under denne aftale, men er ikke forpligtet til det.