599533-2026 - Wettbewerb
Schweden – Sonstige gemeinschaftliche, soziale und persönliche Dienste – Dynamiskt inköpssystem Arbetsträningsplatser - Reserverad upphandling enligt LOU 4 kap § 18
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dynamiskt inköpssystem Arbetsträningsplatser - Reserverad upphandling enligt LOU 4 kap § 18
Beschreibung: Detta Dynamiska inköpssystem (DIS) har tidigare annonserats i Mercell TendSign. Leverantörer som tidigare har kvalificerats finns kvar. Nya leverantörer kan ansöka här i Clira eSource. Om DISet: Trollhättans Stad avser att köpa arbetsträningsplatser med mål att deltagare som ska placeras ska utveckla sin kompetens, vilket förhoppningsvis leder till ökad anställningsbarhet. Med deltagare avses personer som inte arbetar eller studerar. Anledningen kan exempelvis vara långtidsarbetslöshet på grund av sjukdom eller funktionsnedsättning eller att deltagaren är nyanländ i Sverige. Upphandlingen är en s.k. reserverad upphandling enligt LOU 4 kap §18 vilket innebär att endast en viss typ av leverantörer godkänns: Från upphandlingsmyndighetens hemsida: Bestämmelserna innebär i korthet att upphandlande organisationer, under vissa förutsättningar, får positivt särbehandla vissa leverantörer som annars skulle sakna möjligheter att få kontrakt under normala konkurrensförhållanden. Endast leverantörer som uppfyller dessa förutsättningar får delta i upphandlingen.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98000000 Sonstige gemeinschaftliche, soziale und persönliche Dienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98133000 Dienstleistungen sozialer Interessenverbände
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Obligatoriska krav
Beschreibung: DIS arbetsträning - reserverad upphandling
Los: LOT-0002
Titel: Kategori A, Arbetsträning
Los: LOT-0003
Titel: Kategori B, Förstärkt arbetsträning