2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tilausajojen hankinta
Beschreibung: Espoon kaupunki (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia Tilausajojen hankintaan. Tilausajoilla tarkoitetaan yhdensuuntaisia, edestakaisia sekä ennalta sovittuja säännöllisempiä paikalliskuljetuksia, jotka voivat kohdistua minne tahansa Manner-Suomeen. Sopimus ei sisällä henkilöautoilla ajettavia kuljetuksia, vaan ainoastaan M2- ja M3-luokkien busseilla suoritettavia tilausajoja. Hankinta on jaettu kolmeen (3) osa-alueeseen. Osa-alue 1: Koulujen ja päiväkotien retkikuljetukset Osa-alue 2: Uimahalli- ja väistökoulukuljetukset Osa-alue 3: Tapahtumakuljetukset ja muut kuljetukset Tarjoaja voi antaa tarjouksen ja tulla valituksi yhdelle tai useammalle osa-alueelle. Hankinta toteutetaan hankintalain mukaisena puitejärjestelynä. Osa-alueella 1 Tilaaja valitsee kilpailutuksen perusteella puitejärjestelyyn kymmenen (10) toimittajaa. Osa-alueella 2 ja osa-alueella 3 Tilaaja valitsee kilpailutuksen perusteella puitejärjestelyyn viisi (5) toimittajaa kummallekin osa-alueelle. Tilaaja valitsee sopimuskaudella toimittajan kullekin tilausajolle puitejärjestelyn sisäisellä kevennetyllä kilpailutuksella. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 5 000 000 euroa.
Interne Kennung: 523/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kielletty. Mikäli tarjoaja jättää rinnakkaisia tarjouksia, huomioidaan niistä vain viimeisin tarjous. Mikäli tarjouskilpailussa saadaan vain yksi hyväksyttävä tarjous, hankintayksikkö arvioi hankinnan toteuttamisen edellytykset. Hankintayksikkö voi keskeyttää kilpailutuksen ja kilpailuttaa uudelleen, ellei hankinnan toteuttamiselle yhdellä tarjouksella ole hankintalain mukaista perustetta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60140000 Bedarfspersonenbeförderung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Koulujen ja päiväkotien retkikuljetukset
Beschreibung: Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 1 500 000 euroa.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Uimahalli- ja väistökoulukuljetukset
Beschreibung: Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 2 700 000 euroa.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Tapahtumakuljetukset ja muut kuljetukset
Beschreibung: Osa-alueen tarkempi kuvaus tarjouspyynnön liitteellä 1. "Hankinnan kohteen kuvaus". Osa-alueen ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa on 800 000 euroa.
Interne Kennung: 3-2