599775-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Massagedienste – Udbud af rammeaftale vedrørende medarbejdermassageordning til Udlændingestyrelsen
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rammeaftale vedrørende medarbejdermassageordning til Udlændingestyrelsen
BeschreibungUdbud af medarbejdermassageordning med en vis egenbetaling. Massage udføres hos Udlændingestyrelsen på styrelsens tre største lokationer i Næstved, Birkerød og Adelgade. Der er tale om en ordning, hvor medarbejdere booker en halv times fysiurgisk massage (inkl. omklædning) via leverandørens portal, og medarbejder og massør inden for aftalens rammer aftaler den konkrete massage. Den udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da én samlet rammeaftale vurderes at give bedst mulighed for at imødekomme ordregivers behov for fleksibilitet mellem ordregivers tre lokationer og henset til rammeaftalens størrelse. Endvidere vurderes, at rammeaftalens værdi ikke er af et omfang, hvor det økonomisk giver mening at opdele, også henset til ordregivers ressourceforbrug forbundet med implementering af rammeaftalen, herunder sikkerhedstjek mv.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98333000 Massagedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 98330000 Dienstleistungen von Einrichtungen für das körperliche Wohlbefinden
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen omfatter endvidere følgende optioner: Kunden kan med et varsel på løbende måned + én måned justere antallet af massagetider, som leverandøren skal tilbyde, således at antallet af massagetider justeres op eller ned i forhold til det oprindelige antal på 50 massagetider. Kunden kan dog maks. justere op til, at leverandøren skal levere massagetider i det fulde tidsrum kl. 08:30-15:30 inkl. en halv times frokost. Ved justering af antallet af massagetider gælder det, medmindre parterne udtrykkeligt aftaler andet, at leverandøren som minimum skal have mulighed for at tilbyde en halv dags massage på hver planlagt massagedag på de enkelte lokationer. En halv dag udgør enten tidsrummet kl. 08.30-12.00 eller kl. 12.00-15.30. Optionen kan også omfatte aflysning eller udvidelse af hele massagedage, f.eks. at der skal tilbydes massage to dage i Adelgade, eller at der kun skal tilbydes massage to dage i Næstved. Ved en eventuel forøgelse af antallet af massagetider kan kunden ikke garantere adgang til yderligere lokaler på nogen af lokationerne. Massageydelserne skal derfor fortsat udføres inden for de eksisterende fysiske rammer og inden for tidsrummet kl. 08.30-15.30. Hvis parterne vurderer, at det kan være gavnligt med hurtigere gennemførsel af justering, eller hvis parterne vurderer, at der i en periode bør udbydes færre massagetider, kan parterne aftale dette.