2. Verfahren
Verfahren
Titel: Akseltorv og Nicolaiplads - områdefornyelse, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Beschreibung: Med baggrund i en helhedsplan, anlægsprogram og dispositionsforslag gennemføres nu totalrådgivningen for byområdet Akseltorv og Nicolaiplads i Kolding Midtby. Totalrådgiver vil få til opgave at detailprojektere, udbyde og realisere projektet. Målet er at skabe en mere levende, attraktiv og indbydende bymidte. Den samlede økonomiske ramme er på kr. 52.150.000 kr. ekskl. moms, hvoraf ca. 32 mio. disponeres til indkøb af anlægsentrepriser. Projektet vil blive etapeopdelt og der vil ske 2 forskudte entrepriseudbud. Der er et krav om at en mindre del af projektet startes op i 2026. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Vorherige Bekanntmachung: 71901-2026
Interne Kennung: Akseltorv og Nicolaiplads - områdefornyelse, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: De udbudte ydelse fremgår af udbudsmaterialet. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Såfremt bygherre vælger at gennemføre forhandling, forbeholder bygherre sig ret til at udskille 1-2 tilbudsgivere. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung