See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ACORDULUI CADRU de Executie lucrari de întreținere curentă și periodică a drumurilor municipale în Municipiului Lugoj
Beschreibung: Obiectul procedurii îl constituie atribuirea acordului cadru de execuție a lucrarilor de intretinere curenta si periodica a drumurilor municipale in Municipiul Lugoj, în scopul menținerii tuturor elementelor componente ale drumului în condiții tehnice corespunzătoare desfașurării continue și fară pericol a circulației, urmând a fi încheiat un acord cadru cu valabilitate 48 luni. Lucrarile care se atribuie in cadrul prezentei proceduri de atribuire sunt prezentate în caietul de sarcini atasat prezentului anunt de participare respectiv cu respectarea prevederilor legale incidente si a elementelor proiectate si evidențiate în Caietul de sarcini întocmit de S.C. BUZU R.R.B. DESIGN S.R.L., atasat prezentei documentatii. Autoritatea contractuala își propune incheierea unui Acord - Cadru a cărui valabilitate să fie de 48 de luni de la semnare. Se va încheia acordul-cadru (A.C.) cu cei 2 ofertanți clasati pe primele 2 locuri în clasamentul ofertelor admisibile. Nu se va derula licitatie electronica pentru stabilirea operatorilor economici parte a acordului cadru. Pe perioada Acordului-cadru se estimează că se vor încheia anual câte 1 – 2 Contracte Subsecvente, in funcție de necesitățile identificate și fondurile bugetare alocate cu această destinație. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare, este in a 11 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4527381_2026_01
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233141 Straßeninstandhaltungsarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Lucrările de reparații se vor executa pe întreaga rețea de drumuri și poduri aflate în administrarea Municipiului Lugoj în scopul menținerii tuturor elementelor componente ale drumului în condiții tehnice corespunzătoare desfașurării continue și fară pericol a circulației. Realizarea lucrărilor de întreținere se va efectua cu respectarea prevederilor legale incidente si a elementelor proiectate si evidențiate în Caietul de sarcini și documentația tehnică întocmită de S.C. BUZU R.R.B. DESIGN S.R.L., atasate prezentei documentatii. Autoritatea contractuala își propune incheierea unui Acord - Cadru a cărui valabilitate să fie de 48 de luni de la semnare cu cei doi ofertanți clasați pe primele două locuri în urma procesului de evaluare a ofertelor, urmand a se semna contracte subsecvente cu aceștia în funcție de necesitățile auturității contractante și a bugetului la dispoziție. Pe perioada Acordului-cadru se estimează că se vor încheia anual câte 1 – 2 Contracte Subsecvente, in funcție de necesitățile identificate și fondurile bugetare alocate cu această destinație. Cantităţile previzionate estimate de lucrari de achiziţionat pe durata întregului acord-cadru sunt prezentate in prezentul caiet de sarcini. Autoritatea contractantă aduce la cunoștința potențialelor ofertanți faptul că respectivele cantităţi sunt estimative, achizitorul atribuind contractele subsecvente strict în funcţie de necesarul propriu şi de disponibilităţile sale financiare. Achizitorul nu are obligaţia contractării cantităţilor minime sau maxime aferente acordului cadru şi poate solicita orice lucrari din propunerea tehnică a prestatorului, în orice cantităţi, până la concurenţa valorii maxime a acordului cadru.Cantitățile și valorile stabilite în acordul cadru vor putea fi modificate similar prevederilor art. 221 din Legea 98/2016. Lucrările se vor executa în baza contractelor subsecvente de lucrări încheiate între părti în funcție de necesitățile autorității contractante dar si a bugetului alocat, cu respectarea strictă a standardelor și normativelor în vigoare.Constructorul este obligat să asigure măsurile organizatorice și tehnologice corespunzătoare pentru respectarea strictă a prevederilor normativelor și standardelor în vigoare și îndeplinirea obligațiilor contractuale. LUCRARI PRIVIND REPARAȚII CURENTE PE REȚEAUA DE DRUMURI care fac parte din acordul cadru: • întreținerea (repararea) defecțiunilor complexului rutier cu 2 straturi bituminoase • întreținerea (repararea) defecțiunilor complexului rutier cu 1 strat bituminos • întreținerea (repararea) defecțiunilor structurii rutiere cu 2 straturi bituminoase • întreținerea (repararea) defecțiunilor structurii rutiere cu 1 strat bituminos • întreținerea (repararea) defecțiunilor îmbracamintei structurii rutiere cu 2 straturi bituminoase • întreținerea (repararea) defecțiunilor îmbracamintei structurii rutiere cu 1 strat bituminos • întreținerea (repararea) defecțiunilor structurii rutiere cu 1 strat bituminos prin reciclare in situ • ridicare capace la cota • înlocuire borduri de ciment 20x25 cm existente • reparații santuri si rigole pereate • decolmatare santuri pamant • semnalizare lucrari pe timpul executiei • marcaje rutiere • realizare guri de scurgere Valorile estimate minime respectiv maxime ale acordului cadru respectiv ale unui contract subsecvent sunt prezentate in continuare: • Valoare minimă contract subsecvent, lei fără TVA = 1.734.064; • Valoare maximă contract subsecvent, lei fără TVA = 9.523.862; • Valoare minimă acord cadru, lei fără TVA = 17.340.064; • Valoare maximă acord cadru, lei fără TVA = 37.190.082 Cantitatile de lucrări estimate minime respectiv maxime ale acordului cadru respectiv ale unui contract subsecvent sunt prezentate în Caietului de sarcini.
Interne Kennung: 1