600331-2026 - Auftragsänderung
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de supervizare a lucrarilor de modernizare DJ 641 tronsonul cuprins intre limita judetului Olt (km 15+000) – intersectia cu DN65 (km 43+313/43+338) - intersectia cu DN65C (km 59+426)”, în cadrul proiectului ”Modernizarea drumului judetean DJ 641, tronsonul cuprins intre limita judetului Olt (km 15+000) – intersectia cu DN65 (km 43+313/43+338) - intersectia cu DN65C (km 59+426)
Beschreibung: Obiectul principal al contractului il constituie asigurarea serviciilor de supervizare a lucrărilor prin diriginți de șantier pe întreaga perioadă de desfășurare a lucrărilor, recepția lucrărilor și perioada de garanție (minim 3 ani – maxim 5 ani de la recepția la terminarea lucrărilor conform ofertei castigatoare a contractului de lucrari), până la recepția finală, la obiectivul ”Modernizarea drumului judetean DJ 641, tronsonul cuprins intre limita judetului Olt (km 15+000) – intersectia cu DN65 (km 43+313/43+338) - intersectia cu DN65C (km 59+426)”, din punct de vedere al parametrilor timp, cost, calitate și siguranță. Nota: Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare, numai prin SEAP, într-un termen de cel tarziu 20 de zile inainte de data limită de depunere a ofertelor, conf art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016 În masura în care solicitările de clarificări sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut anterior, termenul limita in care AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare este cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4417150.2024.MDJ641.2
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Unitatea Administrativ-Teritorială Județul Dolj, lider de proiect, în parteneriat cu Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Teslui, Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Dragotești, Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Robănești, Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Pielești, Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Ghercești, Unitatea Administrativ-Teritorială Comuna Mischii a depus proiectul ”Modernizarea drumului județean DJ641, tronsonul cuprins între limita județului Olt (km 15+000) – intersecția cu DN65 (km 43+313/43+338) – intersecția cu DN65C (km 59+426)” lansat în cadrul Programului Regional Sud-Vest Oltenia, Prioritatea 5 - „Accesibilitate si conectivitate la nivel regional”, Obiectivul Specific 3.2 - „Dezvoltarea și creșterea unei mobilități naționale, regionale și locale durabile, reziliente la schimbările climatice, inteligente și intermodale, inclusiv îmbunătățirea accesului la TEN-T și a mobilității transfrontaliere”, Acţiunea A - “Conectivitate regională și îmbunătățirea accesului la TEN-T”. Având în vedere obligațiile asumate prin contractul de finanțare, principala activitate prevăzută în cadrul proiectului este aceea de execuție a lucrărilor de modernizare a drumului județean, conform documentației tehnice elaborate de către proiectant. În conformitate cu Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, una din obligațiile investitorului (Unitatea Administrativ-Teritorială Județul Dolj), o reprezintă asigurarea verificării execuției corecte a lucrărilor prin diriginți de specialitate, pe toată durata derulării contractului de lucrări. Dirigintele de șantier este unul din factorii importanți care contribuie la realizarea lucrărilor cu respectarea cerințelor de calitate și încadrarea în valorile stabilite în contractul de execuție. De asemenea, diriginții de șantier vor ține cont de toate obligațiile și răspunderile ce le revin în conformitate cu legislația care guvernează domeniul de intervenție al proiectului la data demarării lucrărilor. Serviciile care trebuie prestate sunt următoarele, dar fără a se limita la acestea: • Asistență tehnică pentru Beneficiar în administrarea contractul de lucrări – contractul de lucrări se va încheia conform modelului de contract de lucrări din HG nr. 1/ 2018. • Monitorizarea și supervizarea lucrărilor de construcții conform prevederilor legislației române în vigoare (Legea nr.10/1995 privind Calitatea în Construcții și Ordinul MDRT nr. 1496/2011 privind Procedura de Autorizare a diriginților de șantier cu modificările și completările ulterioare). • Raportarea și comunicarea cu Beneficiarul.
Interne Kennung: 1