600392-2026 - Wettbewerb
Finnland – Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen – Kytkinlaitteiden erikoiskunnossapito 2027-2029
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kytkinlaitteiden erikoiskunnossapito 2027-2029
Beschreibung: Kytkinlaitteiden erikoiskunnossapito 2027-2029 (optiovuodet 2030-2032) Kytkinlaitteiden erikoiskunnossapitopalveluiden puitesopimuksien kilpailutus vuosiksi 2027–2029 + optiovuodet 2030–2032. Optiovuodet voidaan lunastaa erikseen vuosi kerrallaan, tai kerralla 3 vuotta. Hankinta tehdään julkisena puitejärjestelyhankintana neuvottelumenettelyä käyttäen. Hankinnan tavoitteena on, että pienet työt voidaan tilata tilaajan harkinnan mukaan suoraan tietyltä toimittajalta perustuen muun muassa toimittajan osaamisen, resursseihin sekä yleiseen hintatasoon. Puitejärjestely sisältää mm. seuraavat palvelut: - GIS-kojeistojen huollot ja viankorjaukset sekä -selvitykset. - 400 kV erottavien katkaisijoiden käytönaikaiset tarkastushuollot. - Katkaisijoiden avaavat huollot, modifioinnit tai perushuollot, viankorjaukset ja - selvitykset. - Erottimien modifioinnit, viankorjaukset ja -selvitykset. - Kytkinlaitteisiin liittyvät asiantuntijapalvelut ja konsultaatiot, kuten uusien kunnossapitoeritelmien kehitys Tilaajan kanssa. Joillekin yllä mainituista palveluista tullaan asettamaan osaamisen minimivaatimukset. Osaamisen kriteerit sekä puitejärjestelyyn sisältyvät palvelut määritellään tarkemmin tarjouspyynnössä. Palveluita tilataan tarveperusteisesti. Pienet työt voidaan tilata suoraan puitejärjestelyssä mukana olevilta toimittajilta tilaajan harkinnan perusteella. Suuremmat kunnossapitotyöt voidaan kilpailuttaa niiden puitejärjestelyssä olevien toimittajien kesken, joiden osaamisen kriiterit täyttyvät. Toimittaja voi osallistua puitejärjestelyyn, vaikka ei pystyisi tarjoamaan kaikkia yllä mainittuja palveluita tai täyttämään yksittäiseen palveluun liittyviä osaamisen kriteereitä .
Interne Kennung: 619612
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnan kohteena ovat tilaajan omistamien sekä kunnohallintavastuulla olevien kantaverkon sähköasemien kytkinlaitteisiin kohdistuvat erikoisosaamista vaativat palvelut koko Suomen alueella. Palvelu on toteutettava suomen kielellä. Hankinnan kohteena oleva sopimuslaajuus on puitejärjestely, joka käsittää avokytkinlaitosten erottimiin ja katkaisijoihin, ja GIS-kojeistoihin liittyvät erityisosaamista vaativat kunnossapito-, viankorjaus-, mittaus-, asiantuntija- ja konsultointipalvelut. Palveluita tilataan tarveperusteisesti. Tilaaja voi tehdä sopimuksen enintään kolmen (3) kriteerit täyttävän Tarjoajan kanssa. Kaikkien saapuneiden osallistumishakemuksien perusteella Fingrid valitsee neuvottelumenettelyyn enintään kolme (3) soveltuvuuskriteerit ja vähimmäisvaatimukset täyttävää Tarjoajaa, joita ei rasita pakollinen poissulkemisperuste. Harkinnanvaraisen poissulkemisperusteen ollessa kyseessä, hankintayksikkö harkitsee tapauskohtaisesti, voiko ko. ehdokas osallistua neuvottelumenettelyyn. Kaikkien minimivaatimusten tulee täyttyä, jotta Tarjoaja pääsee tarjouskilpailuun. Hankintayksikkö varaa oikeuden vaatia ao. vaatimusten täyttymistä todentavat selvitykset esitettäväksi missä vaiheessa hyvänsä hankintaprosessin aikana. Mikäli soveltuvuusehdot täyttäviä ehdokkaita on enemmän kuin 3, valitsee Tilaaja ehdokkaat seuraavilla perusteilla: - Ehdokkaan referenssit hankinnan kohdetta vastaavista toimituksista. Vertailu tapahtuu ehdokkaiden referenssitietojen perusteella. Vertailussa laajimman ja pisimmän kokemuksen omaava ehdokas saa 10 pistettä. Vertailussa huomioidaan kaikki toimittajan referenssiluettelossa mainitut hankinnan kohdetta vastaavat työt viimeisen kymmenen (10) vuoden ajalta. Muut ehdokkaat pisteytetään suhteessa parhaimpaan ehdokkaaseen. ALUSTAVA AIKATAULU 1. Hankintailmoitus 9/2026 2. Osallistumishakemukset 9/2026 3. Tarjoajien valinta neuvottelumenettelyyn 10/2026 4. Kutsu ja neuvottelut 11/2026 5. Tarjouspyynnön julkaisu 11/2026 6. Lopulliset tarjoukset 12/2026 7. Hankintapäätöksen lähettäminen tarjoajille 12/2026 8. Sopimus 12/2026
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000