600431-2026 - Ergebnis
Rumänien – Molkereierzeugnisse – Furnizarea fructelor, legumelor, laptelui și produselor lactate și produselor de panificație în cadrul Programului pentru scoli al României
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizarea fructelor, legumelor, laptelui și produselor lactate și produselor de panificație în cadrul Programului pentru scoli al României
Beschreibung: Acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și particulare acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat și particular, precum și pentru preșcolarii și elevii incluși în învățământul special de fructe și legume proaspete, lapte și produse lactate și produse de panificație în limita unei valori zilnice/preșcolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achiziție a produselor, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cheltuielile de transport, distribuție și depozitare a acestora, după caz. Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. În măsura în care solicitările de clarificări sau informațiile suplimentare sunt adresate în termenul stabilit prin prezenta fișă de date, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, termene stabilite conform art. 161 alin. (1) din Legea nr. 98/2016. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub). Se va încheia un acord-cadru cu maximum 3 operatori economici, respectiv cu ofertanții clasați pe primele trei locuri în clasamentul rezultat după finalizarea licitației electronice și verificarea documentelor justificative aferente probării informațiilor preliminare prezentate în DUAE, fără reluarea competiției cu semnatarii acordului-cadru pentru atribuirea contractelor subsecvente. În baza acordului-cadru se va atribui câte 1 (unu) contract subsecvent pe fiecare an școlar. Notificarea cu privire la solicitarea de a încheia un Contract subsecvent va fi transmisa ofertantului (Promitentului-Furnizor) clasat pe primul loc în clasamentul rezultat după finalizarea licitației electronice și verificarea documentelor justificative aferente probării informațiilor preliminare prezentate în DUAE.
Interne Kennung: 4205491_2023_PAAPD1436877
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1- Produse de panificație
Beschreibung: Lot 1- Produse de panificație: corn sau baton ambalat, covrigi simpli sau biscuiti uscati ambalati Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: -cantități minime: 1.792.576 bucăți. -cantități maxime: 10.220.576 bucăți Cantităţile estimative au fost calculate pe baza datelor furnizate de Inspectoratul Şcolar Judeţean Braila pentru anul scolar 2023 - 2024, date care pot suferi modificări pe parcursul anului şcolar (pot apărea modificări ale numărului de preşcolari/elevi sau modificări ale reţelei şcolare).Numărul de preşcolari/elevi beneficiari poate varia pe parcursul anului şcolar, de aceea furnizorul va ţine cont de numărul de beneficiari care va fi comunicat de către fiecare director de instituţie şcolară (directorii sau responsabilii cu Programul pentru Scoli al Romaniei au obligaţia de a comunica direct cu furnizorul în privinţa cantităţilor ce trebuie livrate preşcolarilor şi elevilor conform prezenţei la cursuri). Valori estimate ale contractului subsecvent - VALOARE MAXIMA: 2.494.688,00 lei, fara TVA= 24.500 elevi x 0,592 lei, fara TVA /zi/elev x 172 zile - VALOARE MINIMA: 1.061.204,99 lei, fara TVA=24.224 elevi × 0,592 lei, fara TVA /zi/ elev × 74 zile VALOARE MAXIMA ESTIMATA ACORD-CADRU LOT 1: 6.050.580,99 lei fara TVA VALOARE MINIMA ESTIMATA ACORD-CADRU LOT 1: 1.061.204,99 lei fara TVA
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 15811000 Brotwaren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2- Lapte și produse lactate
Beschreibung: Lot 2 - lapte si produse lactate fara adaos de lapte praf: lapte de consum ( lapte tratat termic, pasteurizat sau UHT, fără adaos de zahăr sau alţi îndulcitori, fără adaos de cacao, fără adaos de grăsimi vegetale), iaurt, lapte acru, lapte covasit, chefir, sana si alte sortimente de lapte fermentate sau acrite, fara adaos de zahar sau alti indulcitori, fara adaos de fructe, fara adaos de cacao. Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: -cantități minime: 1.792.576 bucăți -cantități maxime: 10.220.576 bucăți Cantităţile estimative au fost calculate pe baza datelor furnizate de Inspectoratul Şcolar Judeţean Braila pentru anul scolar 2023 - 2024, date care pot suferi modificări pe parcursul anului şcolar (pot apărea modificări ale numărului de preşcolari/elevi sau modificări ale reţelei şcolare).Numărul de preşcolari/elevi beneficiari poate varia pe parcursul anului şcolar, de aceea furnizorul va ţine cont de numărul de beneficiari care va fi comunicat de către fiecare director de instituţie şcolară (directorii sau responsabilii cu Programul pentru Scoli al Romaniei au obligaţia de a comunica direct cu furnizorul în privinţa cantităţilor ce trebuie livrate preşcolarilor şi elevilor conform prezenţei la cursuri). Valori estimate ale contractului subsecvent - VALOARE MAXIMA: 4.298.280,00 lei, fără TVA=24.500 elevi x 1,02 lei, fără TVA /zi/elev x 172 zile - VALOARE MINIMA: 1.828.427,52 lei, fără TVA=24.224 elevi × 1,02 lei, fără TVA /zi/ elev × 74 zile VALOARE MAXIMA ESTIMATA ACORD-CADRU LOT 2: 10.424.987,52 lei fara TVA VALOARE MINIMA ESTIMATA ACORD-CADRU LOT 2: 1.828.427,52 lei fără TVA
Interne Kennung: 2
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3-Fructe
Beschreibung: Lot 3 - fructe: mere Estimări ale cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru: -cantități minime: 726.720 bucăți -cantități maxime: 4.156.720 bucăți Cantităţile estimative au fost calculate pe baza datelor furnizate de Inspectoratul Şcolar Judeţean Braila pentru anul scolar 2023 - 2024, date care pot suferi modificări pe parcursul anului şcolar (pot apărea modificări ale numărului de preşcolari/elevi sau modificări ale reţelei şcolare).Numărul de preşcolari/elevi beneficiari poate varia pe parcursul anului şcolar, de aceea furnizorul va ţine cont de numărul de beneficiari care va fi comunicat de către fiecare director de instituţie şcolară (directorii sau responsabilii cu Programul pentru Scoli al Romaniei au obligaţia de a comunica direct cu furnizorul în privinţa cantităţilor ce trebuie livrate preşcolarilor şi elevilor conform prezenţei la cursuri). Valori estimate ale contractului subsecvent - VALOARE MAXIMA: 1.097.600,00 lei, fără TVA =24.500 elevi x 0,64 lei, fără TVA /zi/elev x 70 zile - VALOARE MINIMA: 465.100,80 lei, fără TVA=24.224 elevi × 0,64 lei, fără TVA /zi/ elev × 30 zile VALOARE MAXIMA ESTIMATA ACORD-CADRU LOT 3: 2.660.300,80 lei fără TVA VALOARE MINIMA ESTIMATA ACORD-CADRU LOT 3: 465.100,80 lei fără TVA
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 03220000 Gemüse, Obst und Schalenfrüchte