601073-2026 - Wettbewerb
Finnland – Softwarepaket und Informationssysteme – Velora 365
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Velora 365
Beschreibung: Yhteishankinnan kohteena ovat Yhteishankintayksikkö Velora Oy:n puitejärjestelyssä mukana oleville asiakkaille tarjottavat Microsoft CSP-lisenssit, Nexetic-varmuuskopiointituotteet, Microsoft-asiantuntijapalvelut sekä SSH:n turvallisen viestinnän ratkaisut. Yhteishankinta jaetaan eri osa-alueisiin (OA). Osa-alueisiin voi sisältyä esimerkiksi lisenssit, asiantuntijapalvelut, käyttöönotto-, kehitys- ja muutoshankkeet, palveluiden jatkuva ylläpito sekä koulutuspalvelut. Asiantuntijapalveluiden jaottelussa on hyödynnetty Microsoft Solutions Partner Designation -ohjelman osa-alueita. Hankinta on jaettu seuraaviin osa-alueisiin: OA1: Microsoft CSP-lisenssit ja Nexetic varmuuskopiointi OA2: Microsoft Moderni työ ja tietoturva OA3: Microsoft Azure ja tietoturva OA4: Microsoft liiketoimintasovellukset ja tietoturva OA5: Microsoft SOC ja tietoturva OA6: Turvallinen viestintä Hankinnan tavoitteena on tarjota Veloran asiakkaille korkealaatuisia ja hinnaltaan kilpailukykyisiä lisenssejä ja palveluita. Velora kilpailuttaa ja hallinnoi yhteishankintajärjestelyä. Tilaaja tekee tilaajakohtaisen tilauksen ja vastaa omista tilauksistaan, käyttöönotoistaan sekä niihin liittyvistä kustannuksista, ellei tarjouspyynnössä tai sopimuksessa toisin määrätä. Toimittajan ja Tilaajan välille syntyy tilaajakohtainen sopimussuhde palvelun toimittamista varten. Toimittajan osallistumista ei rajoiteta osa-alueiden välillä, vaan sama Toimittaja voi osallistua ja tulla valituksi useampaan osa-alueeseen. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 1.2, Hankinnan kohteen kuvaus. Yhteishankintaan liittyneet organisaatiot on lueteltu tarjouspyynnön liitteessä 7.
Interne Kennung: 2026-002
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016). Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä ja osiin jaettu hankinta. Kuhunkin osa-alueeseen valitaan erikseen ennalta määritelty määrä toimittajia. Hankintamenettely etenee seuraavasti: 1) Tarjousten avaaminen 2) Tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen 3) Tarjousten soveltuvuusvaatimusten täyttymisen arviointi 4) Tarjousten vertailu 5) Hankintapäätöksen teko ja tiedoksianto 6) Hankintasopimusten allekirjoittaminen Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä (hankintalain 125 §). Tilaaja voi hylätä hankinnan laatuun ja laajuuteen nähden poikkeuksellisen alhaisen tarjouksen siten kuin hankintalain 96 §:ssä säädetään. HANKINTAPÄÄTÖKSEN TIEDOKSIANTO Hankintalain 127 §:n mukaisesti hankintayksikön tekemä päätös perusteluineen sekä valitusosoitus ja oikaisuohje on annettava tiedoksi kirjallisesti niille, joita asia koskee. Päätös edellä mainittuine asiakirjoineen annetaan tiedoksi käyttäen tarjoajan hankintayksikölle ilmoittamaa sähköistä yhteystietoa. Käytettäessä sähköistä yhteystietoa tarjoajan katsotaan saaneen päätöksestä tiedon päivänä, jona asiaa koskeva sähköinen asiakirja on viestin vastaanottajan käytettävissä tämän vastaanottolaitteessa siten, että sähköistä viestiä voidaan käsitellä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: OA1: Microsoft CSP-lisenssit ja Nexetic varmuuskopiointi
Beschreibung: Osa-alue on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 1.2, Hankinnan kohteen kuvaus.
Interne Kennung: OA1-0
Los: LOT-0002
Titel: OA2: Microsoft Moderni työ ja tietoturva
Interne Kennung: OA2-1
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Los: LOT-0003
Titel: OA3: Microsoft Azure ja tietoturva
Interne Kennung: OA3-2
Los: LOT-0004
Titel: OA4: Microsoft liiketoimintasovellukset ja tietoturva
Interne Kennung: OA4-3
Los: LOT-0005
Titel: OA5: Microsoft SOC ja tietoturva
Interne Kennung: OA5-4
Los: LOT-0006
Titel: OA6: Turvallinen viestintä
Interne Kennung: OA6-5