601190-2026 - Wettbewerb
Schweden – Büroreinigung – Rikstäckande lokalvård 4 anbudsområden
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rikstäckande lokalvård 4 anbudsområden
Beschreibung: Åklagarmyndigheten bjuder in Leverantörer att lämna anbud på denna rikstäckande lokalvårds upphandling uppdelad i 4 områden. Leverantören kan lämna anbud på en, flera eller alla områden. Se upphandlingsdokumenten för mer information.
Interne Kennung: ÅM2026-661
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90919200 Büroreinigung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste, 90911300 Fensterreinigung, 98311100 Verwaltung von Wäschereien
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del
Beschreibung: Nuvarande avtal för deltagande åklagarkammare löper ut 2026-03-12 I denna upphandling ingår tjugotre (23) stycken åklagarkammare som är indelade efter Myndighetens områden. Myndigheten söker Leverantörer som har goda kollektivavtalsliknande villkor för sina anställda, som värnar om hållbarhet för såväl medarbetare som miljö, och som sköter sina åtaganden mot samhället i form av betalning av skatter och arbetsgivaravgifter. Anbudsgivaren väljer själv vilka anbudsområden man väljer att inkomma med anbud på, det kan vara en eller flera. Se respektive anbudsområdes översiktsbilaga 1-4 för att ta del av den geografiska fördelningen. Avrop från kommande ramavtal ska vara rangordnat. Myndigheten avser, om möjligt, att teckna ramavtal med två (2) Leverantörer per anbudsområde. Samtliga områden kommer att teckna egna separata avtal med antagen Leverantör.
Interne Kennung: 1878439-0
Los: LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Nord-Mitt
Beschreibung: Åklagarmyndigheten söker lokalvårdsleverantörer som finns i Luleå, Umeå, Östersud, Sundsvall, Gävle samt Västerås. Se upphandlingsdokumenten för att lämna anbud på anbudsområde 1 Nord-Mitt
Interne Kennung: 1909578-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911300 Fensterreinigung, 98311100 Verwaltung von Wäschereien
Los: LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Väst-Bergslagen
Beschreibung: Myndigheten söker leverantörer av lokalvård för anbudsområde 2 Väst-Bergslagen. Följande orter ingår i Åklagarområde Väst-Bergslagen: Falun, Karlstad, Göteborg, Borås och Uddevalla.
Interne Kennung: 1909579-2
Haupteinstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911300 Fensterreinigung, 90919200 Büroreinigung, 98311100 Verwaltung von Wäschereien
Los: LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 Syd-Öst
Beschreibung: Åklagarmyndigheten söker lokalvårdsleverantörer som finns i Eskilstuna, Jönköping, Norrköping, Nyköping, Helsingborg, Karlskrona, Kristianstad samt Växjö. Se upphandlingsdokumenten för att lämna anbud på anbudsområde 3 Syd Öst
Interne Kennung: 1909580-3
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Los: LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 Stockholm
Beschreibung: Åklagarmyndigheten söker lokalvårdsleverantörer som finns i Stockholm. Se upphandlingsdokumenten för att lämna anbud på anbudsområde 4 Stockholm.
Interne Kennung: 1909581-4
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: ÅM2026-661
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 90919200 Kontorsstädning
Ytterligare klassificering (cpv): 90910000 Städning, 90911300 Fönsterputsning, 98311100 Tvätthantering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1878439-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 Nord-Mitt
Intern identifierare: 1909578-1
Ytterligare klassificering (cpv): 90911300 Fönsterputsning, 98311100 Tvätthantering
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 Väst-Bergslagen
Intern identifierare: 1909579-2
Huvudklassificering (cpv): 90900000 Städning och renhållning
Ytterligare klassificering (cpv): 90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning, 98311100 Tvätthantering
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 Syd-Öst
Intern identifierare: 1909580-3
Huvudklassificering (cpv): 90910000 Städning
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 Stockholm
Intern identifierare: 1909581-4