See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Puitejärjestely - Infektiosairauksien erikoislääkäripalvelut henkilöstövuokrauksena
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli infektiosairauksien erikoislääkäripalvelut henkilöstövuokrauksena Lapin hyvinvointialueelle. Puhelinkonsultaatiota hankitaan Lapin keskussairaalan, Länsi-Pohjan sairaalan sekä Lapin hyvinvointialueen perusterveydenhuollon tarpeisiin. Etävastaanottoa hankitaan infektiosairauksien poliklinikalle Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle. Kilpailutettu palvelu on luonteeltaan lääkärityövoiman vuokrausta. Palvelua tuottavat lääkärit toimivat tilaajalle palvelua tuottaessaan Tilaajan työnjohdossa ja vastuulla, muutoin työnantajan vastuista ja työnantajalle kuuluvista velvoitteista huolehtii Palveluntuottaja. Tarjouspyyntö jaettiin kahteen (2) osa-alueeseen. Osa-alue 1: Infektiosairauksien erikoislääkäripalvelu puhelinkonsultaationa Osa-alue 2: Infektiosairauksien erikoislääkäripalvelu etävastaanottona Tarjoajalla oli mahdollisuus jättää tarjous yhteen tai kumpaankin osa-alueeseen. Hankinnasta perustettiin osa-aluekohtaiset puitejärjestelyt, joihin valittiin 3 tarjousvertailussa parhaiten menestynyttä palveluntuottajaa, jotka täyttävät tarjoajille asetetut soveltuvuusvaatimukset sekä tarjouspyynnön ehdot ja vähimmäisvaatimukset. Hankinnat tehdään puitejärjestelyyn valituilta palveluntuottajilta ensisijaisesti noudattaen tarjouskilpailussa hintojen perusteella muodostunutta etusijajärjestystä. Puitejärjestely on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimusluonnoksessa. Hankinnan kohteena olevien palveluiden vähimmäisvaatimukset on kuvattu tarjouspyynnössä ja sen liitteissä. Hyvinvointialueen lääkäritehtävät hoidetaan ensisijaisesti virkatyönä. Työvoiman vuokrausta käytetään täydentävästi vain siltä osin kuin virkalääkäreiden työpanos ei palvelun toteuttamiseen riitä. Hankinnan tavoitteena on taata riittävä lääkärityövoima Lapin hyvinvointialueen oman henkilöstön poissaoloista johtuviin sijaisuuksiin tai muista syistä johtuvaan henkilöstövajaukseen. Vuokratyövoimaa hyödynnetään vain, mikäli se tehtävä luonteen, keston ja kustannusten näkökulmasta on tarkoituksenmukaista. Sopimuksen palvelutuotannon suunniteltu aloitusaika puhelinkonsultaation osalta oli 8.6.2026 ja etävastaanoton osalta 1.9.2026. Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) 25 §:n 1 momentin kohdan 3 mukainen kansallisen kynnysarvon ylittävä liitteen E sosiaali- ja terveyspalveluhankinta. Tarjouspyyntö muodostui tästä hankintailmoituksesta liitteineen.
Interne Kennung: LAPHA/7339/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa perustettiin hankintalain 42 §:n ja 43 §:n mukainen tilaajan ja useiden palveluntuottajien välinen puitejärjestely. Puitesopimuksessa vahvistetaan kaikki hankittavia palveluita koskevat ehdot. Puitejärjestelyiden ehdot määräytyvät tarjouspyyntöasiakirjojen perusteella. Tarjouskilpailussa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki"). Sopimukseen sovelletaan tilaajavastuulakia (1233/2006).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121200 Dienstleistungen von Fachärzten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85111200 Ärztliche Versorgung im Krankenhaus, 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121000 Dienstleistungen von Arztpraxen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: HINTA Infektiosairauksien erikoislääkäripalvelu puhelinkonsultaationa
Beschreibung: Hankinnan kohteena on infektiosairauksien erikoislääkäripalvelut puhelinkonsultaationa. Palvelua hankitaan Lapin keskussairaalan, Länsi-Pohjan sairaalan sekä Lapin hyvinvointialueen perusterveydenhuollon tarpeisiin. Tilaaja edellyttää palvelua tuottavalta lääkäriltä infektiosairauksien erikoislääkärin tutkintoa sekä kahden (2) vuoden kokemusta infektiolääkärinä työskentelystä erikoislääkärinä. Hankittavan palvelun sisältö ja yleisimmät työtehtävät on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 1 Palvelukuvaus ja ehdottomat vaatimukset.
Interne Kennung: A.-0
Los: LOT-0002
Titel: HINTA Infektiosairauksien erikoislääkäripalvelu etävastaanottona
Beschreibung: Hankinnan kohteena on infektiosairauksien erikoislääkäripalvelut etävastaanottona. Palvelua hankitaan etävastaanottona infektiosairauksien poliklinikalle Lapin keskussairaalaan Rovaniemelle, jonne ohjautuvat potilaat myös Länsi-Pohjan sairaalasta Kemistä. Tilaaja edellyttää palvelua tuottavalta lääkäriltä infektiosairauksien erikoislääkärin tutkintoa sekä kahden (2) vuoden kokemusta infektiolääkärinä työskentelystä erikoislääkärinä. Hankittavan palvelun sisältö ja yleisimmät työtehtävät on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 1 Palvelukuvaus ja ehdottomat vaatimukset.
Interne Kennung: B.-1