601512-2026 - Ergebnis
Rumänien – Diverse Softwarepakete und Computersysteme – Acord Cadru de furnizare Echipamente hardware și produse software
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord Cadru de furnizare Echipamente hardware și produse software
Beschreibung: La nivelul Ministerului Afacerilor Interne s-a semnat Contractul de finanțare nr. 18441 din 29.08.2024 pentru proiectul de investiții „Sistem de alertă timpurie -SAT (Early warning system)“, în cadrul Planului Național de Redresare și Reziliență, Componenta 7 - Transformare digitală, investiția 8 - Cartea de identitate electronică și semnătura digitală calificată, jalon 174 - Punerea în aplicare a măsurilor de sprijin pentru implementarea cărții de identitate electronice, având calitatea de beneficiar Ministerul Afacerilor Interne, prin Direcția Generală de Protecție Internă. Indicatorii tehnico economici au fost aprobați prin HG nr. 361/09.04.2025 Obiectivul investiției propuse de către DGPI vizează asigurarea unui nivel ridicat de încredere și siguranță pentru creșterea atractivității utilizării CEI și accesării serviciilor electronice publice. Pentru a îndeplini obligațiile asumate, este imperativă realizarea unei prime etape care constă în retehnologizarea modernizarea infrastructurii utilizate de autoritatea contractantă. Aceasta activitate implică achiziționarea atât de echipamente hardware cât și software-ul asociat, performante, bazate pe cele mai recente tehnologii disponibile pe piață, capabile să utilizeze tehnologia AI. Prin intermediul procedurii de atribuire vor fi încheiate doua Acorduri Cadru pentru următoarele produse: Lotul nr. 1 1. Echipament de tip platformă integrată pentru baze de date; 2. Echipament de tip platformă de backup; 3. Produse software. Produsele software sunt asociate celor două echipamente hardware. Valoarea maximă estimată a Acordului Cadru pentru 24 de luni, este de 40.203.000,00 lei fără TVA. Descrierea detaliată se regăsește în secțiunea II 2.2 Lista Loturi, Lotul nr 1. Lotul nr. 2 - Produse software cu tehnologie AI și hardware asociat. Valoarea maximă estimată a Acordului Cadru pentru 24 de luni, este de 26.000.000,00 lei fără TVA. Descrierea detaliată se regăsește în secțiunea II 2.2 Lista Loturi, Lotul nr 1 și Lotul nr. 2. În funcție de obiectivul (investiția) la care contribuie produsele ce fac obiectul procedurii de atribuire, Contractele subsecvente pot fi încheiate din orice sursă de finanțare (bugetul de stat, fonduri externe nerambursabile, grant, etc.) Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare până în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor, pentru clarificările primite cu cel puțin 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. La momentul depunerii ofertei, se va completa DUAE de către operatorii economici participanți la procedura de atribuire cu informațiile aferente situației lor conform prevederilor art. 193 alin. (1) lit. a) și b) din Legea nr. 98/2016. La completarea DUAE, operatorul economic va selecta: „CRITERII DE SELECȚIE” secțiunea A „Indicație globală pentru toate criteriile de selecție” („Acesta îndeplinește toate criteriile de selecție impuse indicate în anunțul relevant sau în documentele achiziției indicate în anunț”).
Interne Kennung: 36755310/2025/PNRR/LD1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48900000 Diverse Softwarepakete und Computersysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Echipamente hardware și produse software asociate
Beschreibung: Lotul nr. 1 reprezintă Echipamente hardware și produse software asociate. Acordul Cadru va cuprinde următoarele produse: Echipament de tip platformă integrată pentru baze de date: cantitate minimă 1 cpl - cantitate maximă 3 cpl; Echipament de tip platformă de backup: cantitate minimă 1 cpl - cantitate maximă 3 cpl; Licențe software: Software pentru Gestiune Baze de Date Relaționale: cantitate minimă 1 buc - cantitate maximă 3 buc ; Software de Oracle Weblogic și Oracle Forms&Reports: cantitate minimă 1 buc - cantitate maximă 3 buc ; Oracle Identity and Access Management Suite Plus: cantitate minimă 1 buc - cantitate maximă 3 buc; Valoarea minimă estimată a Acordului cadru este 13.401.000,00 lei fără TVA, Valoarea maximă estimată a Acordului cadru este 40.203.000,00 lei fără TVA lei fără TVA. Cantitățile maxime ale celui mare contract subsecvent sunt: Echipament de tip platformă integrată pentru baze de date: cantitate maximă 1 cpl; Echipament de tip platformă de backup: cantitate maximă1 cpl; Licențe software: Software pentru Gestiune Baze de Date Relaționale: cantitate maximă 1 buc ; Software de Oracle Weblogic și Oracle Forms&Reports: cantitate maximă 1 buc ; Oracle Identity and Access Management Suite Plus: cantitate maximă 1 buc; Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este 13.401.000,00 lei fără TVA. Valoarea estimată cuprinde și costul serviciilor cu titlu accesoriu, inclusiv instruirea personalului cu privire la utilizarea și administrarea produselor.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 51611100 Hardwareinstallation, 72611000 Technische Computerunterstützung
Los: LOT-0002
Titel: Produse software cu tehnologie AI și hardware asociat
Beschreibung: Lotul nr. 2 reprezintă Produse software cu tehnologie AI și hardware asociat Acordul Cadru va cuprinde următoarele produse: Produse software cu tehnologie AI și hardware asociat: cantitate minimă 1 cpl - cantitate maximă 2 cpl; Valoarea minimă estimată a Acordului cadru este 13.000.000,00 lei fără TVA, Valoarea maximă estimată a Acordului cadru este 26.000.000,00 lei fără TVA. Cantitățile maxime ale celui mare contract subsecvent sunt: Produse software cu tehnologie AI și hardware asociat: cantitate minimă 1 cpl - cantitate maximă 1 cpl; Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent este 13.000.000,00 lei fără TVA. Valoarea estimată cuprinde și costul serviciilor cu titlu accesoriu, inclusiv instruirea personalului cu privire la utilizarea și administrarea produselor.
Interne Kennung: 2