601636-2026 - Ergebnis
Rumänien – Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen – Servicii de revizii, întreţinere, reparaţii, inspecții tehnice periodice și furnizare piese de schimb pentru autovehiculele din dotarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de revizii, întreţinere, reparaţii, inspecții tehnice periodice și furnizare piese de schimb pentru autovehiculele din dotarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş
Beschreibung: Acordul-cadru are ca obiect "servicii de revizii, întreţinere, reparaţii, inspecții tehnice periodice și furnizare piese de schimb pentru autovehiculele din dotarea Inspectoratului de Poliţie Judeţean Mureş" în perioada 2024 - 2026, obiect care a fost divizat în loturi pentru a adapta dimensiunea contractelor individuale rezultate, astfel încât să corespundă mai bine nevoilor autorităţii contractante, precum şi capacităţii operatorilor economici. În acest sens se vor încheia acorduri cadru, pentru fiecare lot în parte. Scopul prestării serviciilor solicitate prin caietul de sarcini constă în asigurarea în permanenţă a stării de bună funcţionare a autospecialelor şi autoturismelor de serviciu din dotarea unităţii prin efectuarea de service şi întreţinere tehnică la timp şi în volum complet pentru asigurarea a activităţii de ordine şi siguranţă naţională. „Serviciul de reparaţie şi întreţinere” - desemnează totalitatea operaţiunilor necesare a fi executate obligatoriu şi preventiv în cadrul unor revizii tehnice/reparaţii curente, aşa cum sunt prevăzute de către producătorul autovehiculului în cartea tehnică, în funcţie de numărul de kilometri parcurşi sau ore de utilizare după caz. „Serviciul de reparaţie şi întreţinere” - desemnează totalitatea operaţiunilor necesare a fi executate în cazul unor defecţiuni sau premise care anunţă defecţiuni. „Serviciul de inspecţie tehnică a autovehiculelor” - desemnează verificarea tehnica a autovehiculului care atestă capacitatea acestuia de a participa în condiţii de siguranţă la trafic. Autoritatea contractantă este interesată să achiziţioneze pe de o parte piesele de schimb şi a materialele necesare în procesul de întreţinere al autovehiculelor, iar pe de altă parte servicii de întreţinere şi repararea autovehiculelor din dotarea I.P.J. Mureş, în atelierele specializate ale operatorilor economici care sunt câştigătorii acordurilor cadru, ce fac obiectul prezentei proceduri. Totodată, în cadrul acestei proceduri de achiziţie autoritatea contractantă este interesată să achiziţioneze şi serviciul de inspecţie tehnică periodică, conform legislaţiei în vigoare pentru toate mărcile şi tipurile de autovehicule solicitate prin caietul de sarcini. În derularea contractului se va avea în vedere faptul că orice produs sau serviciu va fi achiziţionat doar în baza unui contractant subsecvent, semnat de către reprezentanţii legali ai părţilor, numai în limita fondurilor alocate pentru anul bugetar. Ofertantul poate depune ofertă de preţ pentru toate loturile solicitate, detaliat, pe fiecare marcă/ tip de autovehicul rutier solicitat de către autoritatea contractantă conform specificaţiilor din caietul de sarcini. Totodată se poate depune oferta de preţ pentru unul sau mai multe din loturile stabilite, detaliat pe fiecare tip de autovehicul rutier din lotul respectiv. Operatorii economici trebuie să facă dovada că deţin atelier specializat sau că au încheiate acorduri de asociere sau subcontractare cu operatorii economici autorizaţi să execute servicii ce fac obiectul contractului. Cantităţile minime şi maxime de produse şi servicii pe care autoritatea contractantă le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire, şi ulterior în acordul-cadru, reprezintă estimări ale unor cantităţi care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, şi nu cantităţile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale, sau mai mari raportat la cele estimate, în funcţie de necesităţile efective ale autorităţii contractante. Serviciile şi produsele ce se vor achiziţiona trebuie să îndeplinească în totalitate cerinţele minime ale specificaţiilor tehnice aşa cum sunt prevăzute în caietul de sarcini.
Interne Kennung: 4322602/2024/1
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50110000 Reparatur und Wartung von Kraftfahrzeugen und zugehörigen Ausrüstungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: DACIA garanție
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 4 autovehicule aflate în garanție marca Dacia, pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 8.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 1: 80.00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren
Los: LOT-0002
Titel: SEAT, SKODA garanție
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 4 autovehicule aflate în garanţie marca SEAT, SKODA pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 8.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 2: 80,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71631200 Technische Kontrolle von Kraftfahrzeugen
Los: LOT-0003
Titel: FORD garanție
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 3 autovehicule aflate în garanţie marca Ford pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 6.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 3: 60,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 3
Los: LOT-0004
Titel: MERCEDES garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 2 autovehicule aflate în garanţie marca Mercedes pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 4.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 4: 40,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 4
Los: LOT-0005
Titel: BMW garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 6 autovehicule aflate în garanţie marca BMW pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 10.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 5: 100,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 5
Los: LOT-0006
Titel: DACIA fără garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 301 autovehicule marca Dacia pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 100.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 6: 1.000,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 6
Los: LOT-0007
Titel: AUDI, VW, SEAT, SKODA fără garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 37 autovehicule marca AUDI, VW, SEAT, SKODA pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 100.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 7: 1.000,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 7
Los: LOT-0008
Titel: FORD fără garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 4 autovehicule marca FORD pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 7.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 8: 70,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 8
Los: LOT-0009
Titel: MERCEDES fără garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 5 autovehicule marca MERCEDES pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 9.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 9: 90,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71631000 Technische Kontrolle
Los: LOT-0010
Titel: ALTE TIPURI fără garanții
Beschreibung: Serviciul de reparaţii şi întreţinere a autovehiculelor şi a echipamentelor conexe cu asigurarea pieselor de schimb şi serviciul de inspecţie tehnică periodică pentru autovehicule din dotarea Inspectoratului de Politie Judeţean Mureş, se va face în conformitate cu cerinţele descrise în fişa de date a achiziţiei şi specificaţiile tehnice din caietul de sarcini la 7 autovehicule ALTE TIPURI FĂRĂ GARANȚIE pentru o perioadă de 24 luni de la data adjudecării contractului. Valoarea estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor minime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 800,00; Valoare estimată fără TVA (lei) ale cantităţilor maxime de servicii şi produse care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent: 9.000,00. Ofertantul va constitui o garanţie pentru participare în cuantumul: Lot 10: 90,00 lei (1 % din valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent, fără TVA). Cantităţile maxime şi minime de produse şi servicii aferente acordului cadru sunt în conformitate cu cerinţele caietului de sarcini aferent fişei de date a achiziţiei. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: - perioada cuprinsă între data semnării acordului cadru şi următoarele 24 luni, iar cuantumurile valorice ale fiecărui contract subsecvent vor fi stabilite în raport cu necesităţile ce fac obiectul contractului subsecvent şi a resurselor financiare pe care autoritatea contractanta le are la dispoziţie. - în situaţia în care după atribuirea acordului cadru, sunt alocate fonduri suficiente se va încheia lunar minim un contract subsecvent de furnizare. - durata contractului subsecvent: 30 zile.
Interne Kennung: 10