2. Verfahren
Verfahren
Titel: Toimistotarvikkeet
Beschreibung: Etelä-Savon hyvinvointialue, Eloisa, pyytää tarjouksia toimistotarvikkeista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Toimituskohteet ovat Etelä-Savon hyvinvointialueen toimipisteet. Toimipisteet sijaitsevat Hirvensalmella, Juvalla, Kangasniemellä, Mikkelissä, Mäntyharjulla, Puumalassa, Savonlinnassa, Sulkavalla, Enonkoskella, Rantasalmella ja Pieksämäellä. Toimitustapoja ovat: 1. toimittajan hyllytyspalvelu (täyttöpalvelu). Mikkelin keskussairaalassa ja Savonlinnan sairaalassa on toimistotarvikekaapit/huone, joissa on tietty perustuotevalikoima yleisimmin käytettäviä toimistotarvikkeita. Toimittaja täyttää kerran kuukaudessa toimistotarvikekaappien/huoneen sisällöt. Tuotevalikoimaa muutetaan tarpeen mukaan. Hyllytyspaikkojen määrä on Mikkelissä 2 ja Savonlinnassa 1. Toimittajan kanssa yhteistyössä voidaan suunnitella hyllytyspaikkojen määrä. Täyttöpalvelussa tuotteita ei tilata vaan toimittaja täydentää varaston. Toimittajan pitää seurata itsenäisesti varaston kulutusta ja arvioida ja tilata tarvittavat tuotemäärät aikaisintaan viikkoa ennen seuraavaa toimitusta. 2. tilaaminen verkkokaupasta. Tilaajalla on nimetty henkilöt, joilla on oikeus tilata toimittajan verkkokaupasta tuotteita. Toimittaja perustaa ja ylläpitää käyttäjätunnukset tilaajalle. Verkkokaupan kautta tilataan tuotteita, joita ei ole toimistotarvikekaapissa. Verkkokaupan sisältö sovitaan erikseen yhdessä toimittajan ja tilaajan kesken. Tuotevalikoimaa voidaan muuttaa tarpeen mukaan. Kaikki yksiköt tilaavat verkkokaupan kautta tuotteita. Verkkokauppatilaukset toimitetaan kahden viikon välein eli toimittaja voi koota kahden viikon tilaukset samaan toimitukseen. Tuotteet tulee pakata tilauskohtaisesti. Toimitustavat on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnössä ja sen liitteissä.
Interne Kennung: 5647/02.08.00.00.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on lain julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016) 32 § mukainen avoin menettely: Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat toimittajat voivat tehdä tarjouksen. Tarjousten ja tarjoajien tarkistaminen Ennen tarjousten valintaa hankintayksikön tarkistaa hankintalain 79 §:n mukaisesti, että seuraavat edellytykset täyttyvät: 1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen; 2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla ja joka täyttää hankintayksikön asettamat 83 §:ssä tarkoitetut soveltuvuusvaatimukset. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen 2 kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia. Hankintayksikkö voi päättää olla tekemättä hankintasopimusta 93 §:ssä tarkoitetun kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättäneen tarjoajan kanssa, jos se on todennut, ettei tarjous ole 81 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettujen ympäristö-, sosiaali- ja työoikeudellisten velvoitteiden mukainen. Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tai 81 §:ssä tarkoitettu poissulkemisperuste.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30192000 Bürobedarf
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tarjouspyynnön mukaisesti.