602104-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – KU MT14 Virologisk Center - Totalrådgivning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelKU MT14 Virologisk Center - Totalrådgivning
BeschreibungBygningsstyrelsen udbyder en aftale om totalrådgivning vedrørende etablering af Virologisk Center i en eksisterende bygning til brug for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet (SUND) ved Københavns Universitet (KU). Virologisk Center skal etableres som en laboratoriefacilitet til forskning i virus tilhørende risikogruppe 2 og 3 (BSL3) samt arbejde med genetisk modificerede virus klassificeret som GMO klasse 2 (GMO2). Laboratoriefaciliteten skal udføres som en indeslutningsfacilitet, der kan godkendes og klassificeres til BSL3- og GMO2-niveau. Faciliteten skal overholde krav i danske regelsæt og herudover skal relevante internationale manualer, standarder, guidelines samt best practice på området inddrages og lægges til grund – såvel metodemæssigt i form analyser, risiko- og kvalitetsstyring som i form af løsningsvalg, udførelse og verifikation heraf. Projektets specialiserede karakter forudsætter derfor stærke rådgivningskompetencer generelt - og herunder specialistkompetencer inden for biocontainment - med indgående erfaring fra tilsvarende byggerier samt kendskab til gældende danske og internationale krav til BSL3-laboratorier. Projektet omfatter et bruttoareal på ca. 520 m². Projektet forventes gennemført med tidlig inddragelse af en leverandør af barrieresystem, mens øvrige arbejder forventes udbudt i 1-2 storentrepriser med Bygningsstyrelsen som bygherre og Københavns Universitet som bruger. Anslået værdi for kontrakt: 35 mio. kr. Der er tale om et ikke-bindende skøn baseret på Bygningsstyrelsens nuværende budgetforudsætninger. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang
Vorherige Bekanntmachung391902-2026
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensOrdregiver har til hensigt at udvælge 3 ansøgere, der vil blive opfordret til at afgive tilbud. Såfremt der modtages flere end 3 konditionsmæssige ansøgninger fra ansøgere, udvælges de 3 ansøgere, som ud fra hensynet til at skabe en optimal konkurrence, vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Udvælgelsen vil ske på baggrund af de fremsendte referencer, hvor der vil lægges vægt på referencernes sammenlignelighed med den udbudte opgave. Referencerne vil blive bedømt ud fra en helhedsvurdering. Se yderligere i udbudsbekendtgørelsens afsnit 5.1. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet. Udbudsbetingelserne indeholder en nærmere beskrivelse af opgaven og udbudsforløbet, og det øvrige materiale indeholder en beskrivelse af opgavens omfang. Medmindre Bygningsstyrelsen vælger at tildele opgaven med udgangspunkt i et indledende eller efterfølgende tilbud, gennemføres der et forhandlingsforløb, hvor tilbudsgiverne vil blive inviteret til parallelle forhandlingsmøder, som vil blive dokumenteret jf. beskrivelsen i udbudsbrevet. Fristerne for aflevering af tilbud fremgår af udbudsmaterialet. Forhandlingsmøderne vil blive afholdt i uge 2 på adressen Carsten Niebuhrs Gade 43, 1577 København V. Forhandlingsmøderne er berammet til at foregå i tidsrummet kl. 9 til kl. 15. Formålet med forhandlingsmøderne er at sikre, at tilbudsgiverne er opmærksomme på, hvor deres tilbud bør forbedres. Bygningsstyrelsen vil i den forbindelse kommentere de allerede afgivne tilbud. Tilbudsgiverne får ved forhandlingsmødet lejlighed til at udfordre udbudsmaterialet. Læs mere om forhandlingsforløbet i udbudsbrevet.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71900000 Labordienste, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
5. Los
LosLOT-0001
BeschreibungSe punkt 2.1 udbudsbekendtgørelsen.
Interne KennungTN960944
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71900000 Labordienste, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
Optionen
Beschreibung der OptionenKontraktens varighed er udtryk for et skøn, da den afhænger af byggeprojektets varighed. Det forventes, at rådgiver er tilknyttet i hele projektperioden.