602117-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten für Starkstromleitungen – 30/50 kV Kabellægning
Bekanntmachung über das Bestehen eines Prüfungssystems
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel30/50 kV Kabellægning
BeschreibungKvalifikationsordningens formål er at etablere en liste over kvalificerede Leverandører af arbejde med 50kV kabellægning. Nexel har et løbende behov for indkøb etablering af 50kV kabelanlæg herunder fastlæggelse af tracé og gravning af tracé samt træk af 50kV EL-kabler. I nogle tilfælde, skal leverandøren ligeledes stå for lodsejerforhandlingerne. Alt arbejde skal ske i Nexels forsyningsområde. Nexels (Cerius’ og Radius’) forsyningsområde er Sjælland, Lolland og Falster samt øerne omkring Sjælland. Ordningen har fokus på at sikre tilstrækkelig kapacitet til udførelse af opgaverne, samt at sikre at virksomheder med rette kompetencer har mulighed for at blive optaget på ordningen. Alle opgaver under ordningen vil være relateret til nedgravning af 50kV EL-kabler. Optagelse på kvalifikationsordningen er ikke ensbetydende med, at virksomheden er garanteret aftaler hos Nexel. Optagelse på ordningen medfører, at virksomheden kan blive inviteret til at afgive bud på konkrete udbud, der gennemføres under ordningen. Nexel vil lave udbud på kvalifikationsordningen fra 01.10.2026 indtil Nexel vælger at lade kvalifikationsordningen ophøre.
Interne Kennung772573
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45231400 Bauarbeiten für Starkstromleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45311100 Installation von elektrischen Kabeln
5. Los
LosLOT-0000
BeschreibungKvalifikationsordningens formål er at etablere en liste over kvalificerede Leverandører af arbejde med 30/50kV kabellægning. Nexel har et løbende behov for indkøb etablering af 30/50kV kabelanlæg herunder fastlæggelse af tracé og gravning af tracé samt træk af 30/50kV EL-kabler. I nogle tilfælde, skal leverandøren ligeledes stå for lodsejerforhandlingerne. Alt arbejde skal ske i Nexels forsyningsområde. Nexels (Cerius’ og Radius’) forsyningsområde er Sjælland, Lolland og Falster samt øerne omkring Sjælland. Ordningen har fokus på at sikre tilstrækkelig kapacitet til udførelse af opgaverne, samt at sikre at virksomheder med rette kompetencer har mulighed for at blive optaget på ordningen. Alle opgaver under ordningen vil være relateret til nedgravning af 30/50kV EL-kabler. Optagelse på kvalifikationsordningen er ikke ensbetydende med, at virksomheden er garanteret aftaler hos Nexel. Optagelse på ordningen medfører, at virksomheden kan blive inviteret til at afgive bud på konkrete udbud. Udvælgelsen, blandt de på ordningen optagne virksomheder, der inviteres til at afgive bud, sker på baggrund af en konkret vurdering fra opgave til opgave, jf. nærmere herom i afsnit 8, Invitation til at afgive tilbud. Nexel vil lave udbud på kvalifikationsordningen fra 01.10.2026 indtil Nexel vælger at lade kvalifikationsordningen ophøre.