602440-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Bauarbeiten zur Sanierung von Wasserhauptleitungen – CL1-L2- Extinderea si reabilitarea sistemului de apa si de canalizare CJ NEAMT –Reabilitare STA Batca Doamnei si extindere linie tratare namol SEAU Piatra Neamt
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: CL1-L2- Extinderea si reabilitarea sistemului de apa si de canalizare CJ NEAMT –Reabilitare STA Batca Doamnei si extindere linie tratare namol SEAU Piatra Neamt
Beschreibung: Contractul implica lucrări de proiectare si executie pentru instalatia de valorificare a namolului provenit din statiile de epurare, ce includ: a) Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru: - Instalatie de dezinfectie cu ozon a apei decantate (pe conducta de iesire din decantoare inainte de filtre) in STA Batca Doamnei; - Instalatie de cogenerare pe biogaz la Statia de epurare Piatra Neamt; - Instalatie de tratare termica pentru valorificarea energetica si/sau materiala a namolului la Statia de epurare Piatra Neamt; - Paturi de uscare namol, acoperite, la Statia de epurare Piatra Neamt Proiectul va include printre altele toate documentele necesare(dupa cum ar fi memorii, desene, calcule, fise tehnice etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie. b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei; c) Lucrari de constructie; d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; e) Testare si punere in functiune; f) Monitorizarea functionarii statiei si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar; g) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garanție; h) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului. Contractantul va proiecta si executa lucrarile aferente acestei proceduri in conformitate cu cerintele impuse prin documentatia de atribuire. In Caietul de sarcini sunt prezentate tipul activitatilor, specializarea si cantitatile minime necesare realizarii contractului. EC isi rezerva dreptul de a efectua modificari ale contractului in temeiul art. 235 si urmatoarele din Legea nr. 99/2016 cu privire la urmatoarele aspecte enumerate cu titlu exemplificativ:modificari generate de solicitari ale proprietarilor retelelor de utilitati; modificari ale culoarului/coridorului de expropriere; modificari ale duratei de executie ca urmare a aparitiei unor elemente independente de vointa Beneficiarului sau Antreprenorului;modificari legislative sau de norme tehnice/stasuri/ normative/standarde;modificari generate de cerinte ale autoritatilor de mediu; modificari generate de autoritati locale/centrale, cerute prin diverse avize/acorduri/autorizatii; modificari generate de acorduri, conventii, intelegeri ale statului/autoritatilor locale cu alte state;modificari generate de aplicarea legii monumentelor istorice; modificari generate de includerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali; modificari generate de schimbarea personalului cheie; modificari generate de expertize tehnice; modificari ale valorii minime a CIP-ului; modificari generate de cerinte privind cercetare si lucrari arheologice. Aceste modificari pot fi realizate ulterior semnarii contractului, in conditiile prevazute de conditiile contractuale, si numai in situatia in care acestea nu se incadreaza in prevederile art. 240 alin. (3) din Legea 99/2016.
Vorherige Bekanntmachung: 574803-2023
Interne Kennung: PDD02
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232151 Bauarbeiten zur Sanierung von Wasserhauptleitungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: a) Activitatile de proiectare fac referire la proiectul tehnic detaliat pentru: - Instalatie de dezinfectie cu ozon a apei decantate (pe conducta de iesire din decantoare inainte de filtre) in STA Batca Doamnei; - Instalatie de cogenerare pe biogaz la Statia de epurare Piatra Neamt; - Instalatie de tratare termica pentru valorificarea energetica si/sau materiala a namolului la Statia de epurare Piatra Neamt; - Paturi de uscare namol, acoperite, la Statia de epurare Piatra Neamt Proiectul va include printre altele toate documentele necesare(dupa cum ar fi memorii, desene, calcule, fise tehnice etc.) pentru elaborarea Proiectului Tehnic in conformitate cu legislatia nationala si orice documentatie necesara pentru obtinerea autorizatiilor de constructie. b) Elaborarea documentatiei necesare obtinerii autorizatiilor si avizelor necesare executiei; c) Lucrari de constructie; d) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice; e) Testare si punere in functiune; f) Monitorizarea functionarii statiei si acordarea de asistenta/consultanta personalului responsabil pe parcursul Perioadei de Garantie, atunci cand este necesar; g) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garanție; h) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45247270 Bauarbeiten für Sammelbecken, 45252140 Bau von Schlammentwässerungsanlagen, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau